Njukaslova arapska revolucija - da li engleski fudbal dobija "Veliku sedmorku"?
Liverpul, Mančester junajted, Čelsi, Arsenal, Mančester siti i Totenhem su klubovi sa velikom tradicijom, ima li mesta i za jedan iz provincije?
Povezane vesti
Godinama su navijači Njukasla bili nezadovoljni vlasnikom kluba Majkom Ešlijem, pod čijim su patronatom u nekoliko navrata bili i u Čempionšipu. Postojala je ogromna pretnja da bi tim sa severa Engleske mogao da postane "jo-jo" klub, ali to se nije dogodilo jer je usledilo senzacionalno preuzimanje javnog investicionog fonda Saudijske Arabije za 305.000.000 funti.
Jedna od prvih odluka novih vlasnika bilo je angažovanje Edija Haua koji je svoju trenersku reputaciju stekao u Bornmautu kojeg je vodio ukupno 11 godina. Hau je imao nezahvalan zadatak da ekipu koja nije pobedila u prvih 14 kola spasi od ispada, a u tome je uspeo postavši prvi trener kojem je to pošlo za rukom. Navijači Njukasla su posle arapskog preuzimanja očekivali velika pojačanja koja su i stigla već iste zime kada su došli Bruno Gimaraeš, Kris Vud, Džo Vilok, Dan Burn, Kjeran Tripije… Leto je donelo još novih lica, Njukasl je Aleksandera Isaka platio Sosijedadu 70.000.000, Sven Botman je koštao 37.000.000, dok je za Targeta i Popua izdvojio još skoro 30.000.000 evra.
"Svrake" su odlično započele sezonu, avgust je obeležio senzacionalni remi sa Mančester sitijem, ali je ubrzo zatim usledio niz od četiri utakmice bez pobede kada je javnost u Engleskoj posumnjala u odluku nove uprave da angažuje Haua. Međutim, reprezentativna pauza u septembru je promenila sve, a utakmica koja je pokrenula niz fantastičnih rezultata koji i dalje traje bila je ona u Londonu protiv Fulama koju je Njukasl dobio 4:1. Od tog trenutka, klub sa severoistoka zemlje nanizao je osam mečeva bez poraza i to uz samo jedan remi protiv Mančester junajteda na Old Trafordu.
Edi Hau nije tipični engleski trener starog kova, ali jeste predstavnik nove trenerske škole na Ostrvu koja sve više zagovara takozvani kontinentalni stil igre po uzoru na Evropu. Visoko postavljena poslednja linija, žestoki i neumorni presing koji se vrši pod još većim intenzitetom zbog ritma premijerligaških utakmica i ofanzivnih 4-3-3 na svakoj utakmici greju srca navijača Njukasla željnih atraktivnog i plodonosnog fudbala. Ekipa je skrojena na veoma zanimljiv način, sa mnogo brzih igrača i bez prevelike zvezde čiji bi ego mogao da poremeti svlačionicu. Iako papreno plaćen, reprezentativac Brazila Bruno Gimaraeš je već sada veliki pogodak, no pravi lider ekipe jeste iskusni desni bek Kjeran Tripije koji je dobio poziv Sautgejta za Mundijal u Kataru. Čitavo Ostrvo bruji o Migelu Almironu koji je bio na meti neslane šale fudbalera Mančester sitija Džeka Griliša što mu je, čini se, dalo dodatan motiv da postigne osam golova u 14 nastupa za klub u Premijer ligi. Poziv Titea je, pored Bruna, očekivao i Žoelinton, ali ga za razliku od klupskog kolege nije dočekao iako je jedan od najbolje ocenjenih igrača u Njukaslu.
I sve to na terenu izgleda tečno, bez većih problema i kompleksa koje mnoge provincijske ekipe imaju kada igraju van svog terena, pa je tako ove sezone neporažena u gostima. U okviru 16. kola Premijer lige u Njukasl stiže Čelsi koji sa novim trenerom Grejemom Poterom pokušava da stvori tim sposoban da juriša na najviša odličja. Biće to okršaj dvojice verovatno i najperspektivnijih engleskih trenera u ovom trenutku, pa mnogi s pravom očekuju mnogo sa fudbalskog, ali i golgeterskog aspekta. Dva ili više golova u drugom poluvremenu deluje kao prilično zanimljiva opklada, a ne bi bilo iznenađenje ukoliko bi "plavci" ostavili bodove u gradu na Tajnu.
0 Komentara