„Otpadnici“ stižu u tvrdo nacionalno jezgro
Najveća utakmica kiparskog fudbala u raljama ideološkog sukoba APOEL-a i Omonije.
Povezane vesti
Ako negde nećete naići na saglasnost da politiku ne bi trebalo mešati u sport onda je to slučaj sa Kiprom. Dva najveća kluba u ovoj ostrvskog državi APOEL i Omonija mnogo su više od fudbalskih rivala. Reč je o ideološki potpuno suprotnim stranama što njihove međusobne utakmice, kakva će biti predstojeća u subotu od 15 sati, čini jednim od najžešćih u čitavoj Evropi i svetu.
Teško se nešto drugo moglo i očekivati u zemlji podeljenoj između Turaka i Grka, a posebnu draž ovom rivalstvu velikana iz Nikozije daje istorijska činjenica da je Omonija formirana od nekolicine „otpadnika“ iz redova APOEL-a, najuspešnijeg kluba iz najvećeg kiparskog grada.
APOEL je ubedljivo najveće sportsko društvo na Kipru, a dominacija kluba sa „GSP stadiona“ u domaćim okvirima prenela se tokom prethodnih decenija i na UEFA takmičenja. Tim koji je pre 15 godina osujetio Partizan i Crvenu zvezdu u evropskim kvalifikacijama, zbirno je pet puta bio učesnik grupne faze Lige šampiona i Lige Evrope. Formiran još davne 1926. godine pod ogromnim uticajem Enozisa, pokreta različitih grčkih zajednica koje žive van otadžbine radi uključivanja u jedinstvenu grčku državu, APOEL se od starta nametnuo kao „mejnstrim“ klub na Kipru.
Ređale su se titule velikana iz Nikozije u prvim godinama zvanične fudbalske lige na Kipru, a onda je druga polovina četrdesetih donela Grčki građanski rat, iniciran od strane komunista u ovoj državi. Rukovodstvo APOEL-a je izrazilo želju da se pobuna komunista okonča, što je izazvalo revolt kod nekoliko levičarski nastrojenih fudbalera.
Već početkom juna 1948. godine „otpadnici“ iz APOEL-a formirali su Omoniju pa je tako nastalo veliko rivalstvo na tlu Nikozije koje se smatra jednim od najvećih u Evropi.
Uprkos tome što je APOEL po broju trofeja i u međusobnim duelima uspešniji klub, prvu deceniju njihovog rivalstva obeležio je neverovatan trijumfalni niz Omonije. Fudbaleri u zelenim dresovima su tokom pedesetih i početkom šesdesetih godina slavili na čak 10 od 11 odigranih utakmica, što je uspeh koji će APOEL nadmašiti tek sa dominacijom u ovom veku.
Prekretnicu u odnosu dva kluba izazvala je Turska invazija na Kipar tokom leta 1974. godine kada je ova država okupirala veliki deo ostrva. Ovoj akciji prethodio je državni udar koji je na naredbu vojne hunte u Grčkoj izvršila Kiparska nacionalna garda. Na talasu ovih političkih promena i diskreditacije koje je APOEL-u naklonjena desnica doživela, Omonija je tokom sedamdesetih godina uspostavila dominaciju.
Momci sa detelinom na grbu osvojili su čak 11 titula za 12 sezona, što je više od polovine koje imaju u klupskim vitrinama. U tom trenutku Omonija je prestigla APOEL po broju titula šampiona države, a dva kluba su krajem prve decenije ovog veka stajala rame uz rame po pitanju pehara namenjenog osvajaču prvenstva.
A onda je usledila čuvena 2012. godine kada je Omonija zapala u finansijsku krizu koja je okončana tek šest godina kasnije dolaskom biznismena Stavrosa Papastavroa. Period velike krize iskoristio je APOEL, koji je tokom prošle decenije osvojio čak šest titula u nizu, a Omonija je prvi titulu nakon više od 10 godina pauze osvojila 2021.
Sa tri boda više od Arisa iz Limasola i čak osam od najvećeg rivala Omonije, APOEL ja na dobrom putu da osvoji prvu titulu posle pet godina. Trijumf protiv najvećeg rivala svakako bi im dao dodatan podstrek i snagu pred ključne borbe.
Oba tima su pretrpela neuspeh u prošlom kolu, a poslednji međusobni susret u decembru APOEL je ubedljivo rešio u svoju korist 3:0.
Predstojeći derbi u Nikoziji biće zanimljiv i za javnost u Srbiji budući da oba kluba imaju fudbalere sa ovih prostora. Za APOEL igra bivši vezni igrač Partizana Radosav Petrović u timu koji vodi bivši trener Zvezde Rikardo Sa Pinto. Sa druge strane, za Omoniju nastupaju bivši igrači beogradskih večitih rivala Veljko Simić i Nemanja Miletić.
0 Komentara