Pep i Siti za istoriju, Sevilja večiti “luzer” u Superkupu Evrope!
Borba za prvi trofej u sezoni.

Povezane vesti
Flik i pored 4:0: "Nije gotovo, fudbal je lud sport, možemo još da se popravimo"
Rajs nije slagao, pogledajte kako je šutirao slobodnjake do meča sa Realom
Luis Enrike: "Treći gol daje samopouzdanje ekipi, napašćemo Aston Vilu i u revanšu"
Arsenal razbio Real, Barsa razbucala Dortmund, PSŽ opet razigran, niko ne priča o Interu, a trebalo bi!
Fudbaleri Mančester sitija i Intera sastaju se u 48. izdanju Superkupa Evrope, na stadionu "Karaiskakis" u Pireju.
Prvobitno, ovogodišnji meč trebalo je da se igra na stadionu "Ak Bars areni" u Kazanju, ali je zbog rata između Rusije i Ukrajine, UEFA odlučila da ga preseli u Grčku. Stadion "Karaiskakis" ima kapacitet 33,334 sedećih mesta, sagrađen je još davne 1895. godine, a renoviran još u dva navrata 1964. i 2004. godine.
Kao što znate, u Superkupu Evrope sastaju se dva najbolja evropska tima iz protekle sezone, odnosno osvajači Lige šampiona i Lige Evrope. Ovo takmičenje osnovano je 1972. godine pod nazivom Kup Evrope, ali je od strane UEFA priznato tek 1973. Ideju o odigravanju utakmice između tadašnjeg osvajača Kupa evropskih šampiona i Kupa pobednika kupova, predložio je holandski novinar i kasnije urednik čuvenog lista Telegraf - Anton Vitkamp, ali je UEFA prvobitno odbila kao zvanično takmičenje. Baš zbog toga, prvu utakmicu Superkupa 1972. između Ajaksa i Glazgov Rendžersa UEFA nije priznala, jer je upravo škotski tim bio suspendovan iz svih takmičenja zbog nereda navijača tokom finala Kupa pobednika kupova.
UEFA je ovo takmičenje zbog Rendžersa priznala tek naredne sezone, a igralo se na dve utakmice. Ajaks je ponovo bio prvak Evrope, a pobedio je Milan ukupnim rezultatom 6:1. Na dve utakmice igralo se sve do 1997. godine, kada je odlučeno da se iz raznih birokratskih i političkih razloga igra samo jedan meč i to na neutralnom terenu. Čak tri puta ovo takmičenje nije se ni igralo, 1974, 1981. i 1985. Najpre, 1974. Bajern i Magdeburg nisu mogli da se dogovore oko datuma odigravanja, 1981. Liverpul nije želeo da se sastane sa Dinamo Tbilisijem, dok je 1985. otkazano zbog zabrane nastupa engleskim timovima, pa Everton nije mogao na megdan Juventusu. Iz političkih razloga Crvena zvezda kao šampion Evrope iz 1991. godine nije mogla da ugosti Mančester Junajted u Beogradu, pa je odigran samo meč na "Old Trafordu". Engleski tim je slavio 19. novembra 1991. godine rezultatom 1:0, na klupi je sedeo Aleks Ferguson, a na terenu je bio i mlađani Rajan Gigs.
Od sezone 1997/98, pa sve do 2013. godine, domaćin jedne utakmice Superkupa Evrope bio je stadion "Luj II" u Monaku, nakon čega se domaćinstvo selilo po gradovima širom Evrope, a ove je stiglo do Helsinkija.
Što se tiče trofeja, Barselona, Real Madrid i Milan su prvi sa po pet pehara. Ako gledamo po državama, Španci najviše dominiraju u ovom takmičenju sa 15 trofeja, slede Englezi i Italijani sa po devet, a onda tek Belgijanci sa tri.
Ovogodišnji akteri Superkupa Evrope bore se za svoj prvi, odnosno drugi trofej u ovom takmičenju. Siti je po prvi put u istoriji osvojio Ligu šampiona, pa ranije nije ni mogao da učestvuje, dok je Sevilji ovo čak sedmo učešće, jer su redovno osvajali Ligu Evrope, ali su uspeli samo jednom da ga osvoje, 2006. godine kada su savladali Barselonu rezultatom 3:0, golovima Renata, Kanutea i Mareske. Od tada, Sevilja je još pet puta igrala Superkup Evrope i u svih pet navrata izgubila i to od - Milana (2007), potom dva puta od Real Madrida (2014, 2016), između od Barselone (2015) i za kraj 2020. od Bajern Minhena.

Ako pogledamo igrači kadar, jasno je da je Sevilja i u ovom Superkupu autsajder. Andalužani se nisu posebno pojačali, pošto je Loik Bade otkupljen od Rena za 12 miliona evra, a Đibril Sou je stigao iz Ajntrahta za 10. Siti je ostao bez Ilkaja Gundogana i Rijada Mareza, dok je Žoao Kanselo na pragu Barselone, a došli su Mateo Kovačić i Joško Gvardiol. Pep Gvardiola neće moći da računa na lakše povređenog Džona Stounsa i Kevina De Brujnea, koji je napustio teren u prvom kolu Premijer lige protiv Barnlija. Siti je na tom meču slavio 3:0, deluje da će Erling Haland nastaviti tamo gde je stao prošle sezone, a s druge strane Sevilja je loše startovala u La Ligi, pošto je izgubila na "Ramon Sančez Pishuanu" od Valensije (1:2).
Pep Gvardiola i Hose Luis Mendilibar do sada su se sastajali osam puta, dok je sedeo na klupi Barselone, a sadašnji trener Sevilje trenirao tada Valjadolid i Osasunu. Pep ima čak sedam pobeda, a Mendilibar samo jednu, mada to i nije prava mera zbog timova koji su predvodili u tom periodu. Mendilibar je napravio pravo čudo od kako je preuzeo Andalužane u zoni ispadanja od Horhea Sampaolija, osim što je stigao do 12. mesta u La Ligi, na putu ka trofeju Lige Evrope izbacivao je - PSV, Fenerbahče, Mančester junajted i Juventus, a potom i u finalu - Romu.
Zanimljivo je to da su Siti i Sevilja bili zajedno u grupi prošlodišnje Lige šampiona, iz koje su Andalužani kao trećeplasirani tim nastavili učešće u Ligi Evrope. Siti je razbio Sevilju u oba navrata, na "Ramon Sančez Pishuanu" bilo je 0:4, a na "Etihadu" 3:1. Siti je prošao dalje kao prvi u grupi i do trofeja u Istanbulu došao preko RB Lajpciga, Bajern Minhena, Real Madrida i Intera.

I za kraj, da se osvrnemo na potencijalne rekorde koje može da obeleži Pep Gvardiola. Katalonac je osvojio "tripletu", PL, LŠ i FA kup, a ukoliko osvoji i Superkup Evrope i SP za klubove, ponoviće uspeh koji je ostvario sa Barselonom u svojoj prvoj sezoni 2008/09 kada je takođe osvojio sve moguće trofeje. U Sitiju je ispustio Liga kup, dok se Komjuniti šild već neko vreme ne računa kao trofej.
Gvardiola je Superkup Evrope osvojio u dva navrata sa Barsom, pomenute 2009. i potom 2011, da bi to uspeo i sa Bajern Minhenom iako nije osvojio Ligu šampiona. On je preuzeo ekipu od Jupa Hajnkesa 2013. godine, u trenutku kada je Bajern bio aktuelni šampion Evrope. Pep je u Superkupu Evrope pobeđivao Šahtjor, Porto i Murinjov Čelsi.
Utakmica Mančester siti – Sevilja na program je večeras u 21.00.
0 Komentara