Poslovna umetnost – Atletikovo decenijsko “pelješenje” Barselone

Autor: Milovan Longinov
sreda 25.01.2023.
12:00
Izvor: Sportske.net

Kada Atletiko kupi u Barseloni, desi se čudo.

Povezane vesti

U sredu i četvrtak na programu su mečevi četvrtfinala Kupa kralja, a tema koju smo izabrali ovaj put jeste podsetnik na neverovatna poslovanja Atletiko Madrida i Barselone.

Povod je, naravno, transfer Memfisa Depaja, koji je još jedan igrač u nizu koji je za "siću" prešao iz Katalonije u Kastilju, jer je Atletiko za njega platio samo tri miliona evra uz jedan kao potencijalni bonus.

Ipak, treba istaći da je u ugovoru postavljena i klauzula po kojoj Barselona ima pravo preče kupovine Janika Pereire Karaska za samo 15 miliona evra, ukoliko Katalonci budu na leto želeli da kupe Belgijanca.

Ono što je posebno zanimljivo jeste da - kada Atletiko dovede kapitalca iz Barselone, Madriđani osvoje titulu. U proteklih 10 godina, u eri Dijega Simeonea, u centru pažnje su tri velika transfera, pre Memfisovog, a u pitanju su – David Vilja, Luis Suarez i Antoan Grizman. Ali, osim ovih dolazećih transfera, ne smemo zaboraviti ni kako je Atletiko “uvalio” Barseloni i Ardu Turana leta 2015. godine za 34 miliona evra, nakon čega je Turčinu karijera krenula nizbrdo i na “Kamp nou” nije učinio praktično ništa.

Da krenemo redom, od - Davida Vilje. Leta 2013. godine, odlaskom bolesnog Tita Vilanove sa klupe i dolaskom Herarda Martina, te Nejmarovog transfera iz Santosa, David Vilja je odlučio da napusti "Kamp nou" u 31. godini.

Vilja koji nikada u karijeri nije igrao van Španije, želeo je da ostane u domovini i želeo je samo u Atletiko Madrid. Barsa nije imala izbora i dozvolila je Vilji da ode za samo pet miliona evra, nakon što je ispisao zlatnu istoriju od 2011. godine sa 48 pogodaka i 24 asistencije na 119 utakmica.

Atletiko je još kako profitirao. Dijego Simeone je upario Vilju i Dijega Koštu i Atletiko je odjednom postao tim dostojan borbe za titulu. Barsa i Real su se mučili, a Simeone je to znao da iskoristi. Vilja je imao ogroman doprinos na terenu, odigrao je čak 47 utakmica uz 15 pogodaka i pet asistencija. Atletiko Madrid je u poslednjem kolu, remijem sa Barsom na "Kamp nou" osvojio prvu titulu još od 1996. godine i stigao do svog prvog evropskog finala posle četiri decenije. Ipak, u madridskom finalu, Real je posle produžetaka pobedio Atletiko rezultatom 4:1. David Vilja je odlučio da napusti Madrid posle samo jedne sezone i otišao "preko bare", u Njujork siti.

Praktično identičan scenario videli smo i leta 2020. godine. Luis Suarez je bio precrtan u Barsi, Hosep Marija Bartomeu je učinio sve da rasturi tandem Mesi-Suarez, koji je komandovao svlačionicom. Ronald Kuman je slepo slušao direktivu uprave, čak je odstranio najbolju "devetku" u istoriji kluba da trenira odvojeno od ekipe. Suarez je bio blizu Juventusa, ali je na kraju Atletiko iskočio u prvi plan. Verovali ili ne, u besplatnom transferu, uz samo dva miliona određenih bonusa, Suarez je prešao u Atletiko.

Istorija se opet ponovila - Atletiko Madrid je nakon sedam godina osvojio novu titulu prvaka Španije, a za to je najzaslužniji bio upravo Luis Suarez. Urugvajac je postigao 21 pogodak u La Ligi na 32 utakmice, propustio je samo dve i osvojio novu titulu prvaka Španije. U drugoj sezoni je malo pao u drugi plan, nije bio u najboljim odnosom sa Simeoneom i napustio je klub kao slobodan igrač, nakon dve godine.

Za kraj, tu je još jedan neverovatan posao i sigurno najbolji u istoriji Atletiko Madrida. Leta 2019. godine, Hosep Marija Bartomeu je sklopio sumnjiv dogovor sa Grizmanom, a da ne bi završio na sudu, dodatno je morao da "baci" još 15 miliona evra. Barsa je aktivirala klauzulu od 120 miliona evra, a kasnije je otkriveno da je Bartomeu platio Atletiku još dodatnih 15 kako ga ne bi tužili za nelegalni predugovor koji je sklopio sa Grizmanom i njegovom porodicom u slučaju da propadne transfer. Čitava komplikacija dostigla je svoj vrhunac kada je Nejmar istog leta bojkotovao treninge Pari Sen Žermena i želeo da se vrati u Barselonu. Ipak, Bartomeu je brže bolje aktivirao i završio transfer Grizmana, a onda su usledila logična pitanja na treningu - Gde će Francuz igrati i zašto je došao pre Nejmara koji je bio ubitačan deo slagalice MSN?

Umesto Nejmara, Mesi i Suarez su dobili Grizmana, kome ni Ernesto Valverde za tih nekoliko meseci, a potom ni Kike Setijen i Ronald Kuman nisu mogli da pronađu pravu formaciju u sistemu 4-3-3. Grizman je najmanje igrao kao centralni napadač, iako je Bartomeu uporno branio ovaj transfer govoreći da je Francuz dugoročna zamena za Luisa Suareza. Lutao je po pozicijama, nije se snašao u mračnom periodu Barselone, koju je šokantno napustio poslednjeg dana prelaznog roka leta 2021. godine.

Barsa i Atletiko su posle dve godine sklopili novi dogovor po kom se Grizman vratio u Madrid na dvogodišnju pozajmicu uz obavezan otkup za 40 miliona evra, ali pod uslovom da Francuz provede minimum 50% vremena na terenu. I onda je došlo do šokantnog scenarija. U Atletiku su letos, pre starta druge sezone pozajmice, izračunali da Grizmanova klauzula neće biti automatski aktivirana ako Francuz bude ulazio u igru od 60. minuta. Simeone je kao vojnik kluba na svakoj utakmici ulazio od 61. minuta i bilo je jasno da Atletiko želi da natera Barsu na nove pregovore. Novi predsednik Barselone Đoan Laporta bio je sateran u ćošak. Najveći problem zbog kog je ujedno i najviše želeo da proda Grizmana je njegova astronomska plata od 25 miliona evra godišnje. Da nije seo za sto sa Atletikom, Grizman bi se vratio i to samo godinu dana pre isteka ugovora, kada bi mu cena opet bila snižena. Barsa je zbog toga prihvatila ponudu Atletika za duplo manju sumu od prethodne i Grizman je zvanično otkupljen pre Mundijala u Kataru za samo 20 miliona evra! Svi smo bili svedoci kako je Grizman igrao na Mundijalu, ali i da još kako može da igra u formaciji 4-3-3, samo se u Barseloni niko nije setio da ga postavi na poziciju "osmice", gde je bio spona između sredine i napada i radio ogroman posao i u odbrani. Atletiko još uvek nije osvojio trofej sa Grizmanom, ali nije nemoguće da to bude ove sezone i to baš u Kupu kralja.

Sada kada je došao i Memfis Depaj, iako je otišao Žoao Feliks, Atletiko će svim silama napasti trofej u Kupu kralja, jer je prvenstvo praktično izgubljeno, Barsa ima 13 bodova više i meč manje, pa je jasno da Atletiko nema mnogo šanse.

Atletiko je poslednji put osvojio Kup kralja pre tačno 10 godina i to je jedini trofej za koji Madriđani mogu da se bore, s obzirom na to da su u grupnoj fazi Lige šampiona završili kao poslednji u grupi.

Međutim, i Real Madrid ima veliki motiv u ovom takmičenju, jer ga je takođe poslednji put osvojio davno, 2014. godine. Uz to, Real je izgubio finale Superkupa Španije od Barselone, tim je u padu forme u 2023. godini i Karlo Anćeloti smatra da bi i eliminacija iz Kupa dodatno poljuljala samopouzdanje.

Od ostalih mečeva, treba izdvojiti da Barsa dočekuje Real Sosijedad i da će igrati u najjačoj postavi, jer Robert Levandovski odrađuje još meč suspenzije u La Ligi. Sevilja gostuje Osasuni, a Valensija čeka Atletik Bilbao. U četvrtfinalu se igra po jedan meč, a tek se u polufinalu igraju dvomeči.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke