Siti ga ponizio, korona ga "ugasila" - FFP postaje prošlost?
Klubovi u ne tako zavidnoj finansijskoj situaciji.

Povezane vesti
Jul 2020. godine možemo uzeti kao mesec početka kraja ideje oko finansijskog fer-pleja.
Leta prošle godine videli smo kako Mančester siti, bez imalo muke, preokreće prvobitnu odluku UEFE da kazni klub sa dvogodišnjom suspenzijom iz evropskih takmičenja uz finansijsku kaznu od 30 miliona evra.
"Građani" su se provukli, mnogi su to protumačili kao kraj FFP-a, a ovih dana se priča i o "zamrzavanju" nekih pravila kada se radi o finansijama klubova. Naime, jedna od stavki FFP-a je bila i da klub sme da troši dok se ne nađe u gubitku do devet miliona funti. Sada to pravilo "jednakosti" izgleda neće važiti.
"Pandemija je donela nezamislive promene. Mogućnost mnogih klubova da funkcionišu unutar postojećih pravila, da plaćaju plate i naknade za transfere, je postao veoma težak izazov. Zarada posetom navijača, prenosa utakmice, sponzora.. na sve je imalo uticaja. Prošlog leta transfer u Evropi su bili manji za 40 procenata, u januaru je potrošeno 56 procenata manje nego zime pre. Plate su porasle tako da uzimaju i do 78 procenata profita klubova. Oko 200 klubova koji su bili profitabilni sada se oslanjaju na kredite i finansijske inekcije kako bi izbegli bankrot. Deluje da će uslovi biti sve gori, ovakva situacija će trajati još par godina. Pravila nisu napisana u kamenu, mi se moramo adaptirati na način na koji klubovi funkcionišu. Pravila moraju evoluirati. Po prvi put u istoriji fudbala zarada klubova pada", izjavio je Traverso koji je šef odseka UEFA koji se bavi finansijskom stabilnošću.
Ovo znači da nema više kočnice po pitanju trošenja, te su klubovi dobili i neki vid vetra u leđa po pitanju narednih prelaznih rokova.
0 Komentara