Superkup Evrope – holandski izum Realove slave
Španski velikan trofejima u ovom takmičenju pokazao da je klub 21. veka
Povezane vesti
Početak sedamdesetih godina prošloga veka protekao je u ekspanziji holandskog fudbala, gladnog da trofejima zaboravi nanete im boli tokom Drugog svetskog rata.
Čak četiri uzastopne titule holandskih klubova u Kupu šampiona nisu bile dovoljne da nahrane ambicije unesrećnog naroda. Tako je davne 1971. godine novinar sportskog lista De Telegraf Anton Vitkamp došao na ideju osnivanja novog fudbalskog takmičenja na Starom kontinentu.
Bilo je to u godini Ajaksove dominacije na čelu sa Johanom Krojfom, kada se tražio razlog više da se trofejna kolekcija amsterdamskog velikana upotpuni i stekne zvanje najboljeg tima Evrope.
Tako je nastao Superkup u kojem su osvajač Kupa šampiona i UEFA kupa međusobno odlučivali o laskavom priznanju evropskog vladara.
U to vreme Karlo Anćeloti je na Apeninskom poluostrvu učio prve korake sa fudbalskom loptom, ne sluteći da će baš on biti taj koji će pola veka kasnije biti na čelu najtrofejnijih trenera u ovom takmičenju.
Iako je iza sebe ostavio silne rekorde, ovo leto moglo bi da mu ostane u naročitom sećanju pošto je u prilici da već u sredu protiv Atalante ubije dve muve jednim udarcem.
Popularni Karlito ima šansu da sredinom ove nedelje u Varšavi pretekne Pepa Gvardiolu sa kojim deli isti broj trofeja u Superkupu, a ujedno i da od Real Madrida načini najuspešniji klub u ovom takmičenju.
Bio bi to krunski dokaz da je madridski velikan klub 21. veka te da nije slučajno baš prvi trofej Superkupa osvojio 2002. godine u finalu protiv Fejenorda 3:1 na stadionu „Luj II“ u Monaku.
„Galaktikosi“ su tako simbolično pokazali Holanđanima da su se suviše zaneli u nameri da pokore fudbalsku Evropu, učinivši presudan korak da upravo Real Madrid postane zaštitni znak Superkupa.
Toga 30. avgusta u Monaku izabranici Visentea del Boskea već polovinom prvog poluvremena imali su prednost od 2:0, a neizvesnost koju je Pjer van Hojdonk uneo u 56. minutu raspršio je Guti na isteku jednog časa igre.
Toj generaciji fudbalera Reala, pojačanoj dolaskom svetskog šampiona Ronalda, pripala je čast da „probije led“ u osvajaju Superkupa i na taj način osveti prethodnike za dva pređešnja poraza u finalima.
Četiri godine ranije Čelsijev rezervista Gustavo Pojet raplakao je „kraljeviće“ nekoliko meseci nakon istorijskog osvajanja Lige šampiona. Već 2000. godine Realu se na putu trofeja isprečio Galatasaraj predvođen sadašnjim trenerom Okanom Burukom i rekordno plaćenim golgeterom Mariom Žardelom.
Tek prvi osvojen trofej iz tri pokušaja bio bi statistička greška u bogatoj istoriji kraljevskog kluba, ali su znakovi pored puta ukazivali da će 21. vek biti Realovo stoleće.
Samo godinu dana kasnije Anćoloti će na klupi Milana trasirati put najboljeg evropskog trenera ovog milenijuma, a kada u novi vek zakoračiš bajkovito nema te sile koja te neće odvesti na „Santjago Bernabeu“, zdanje namenjeno najvećima.
Stručnjak iz Ređo-Emilije, čiji fudbalski dar je otkriven u vreme formiranja Superkupa, tako je na deceniju od prvog osvajanja trofeja u ovom takmičenju seo na klupu Real Madrida.
Bila je to savršena kombinacija najvećeg kluba i najboljeg trenera, a već u debitantskoj sezoni osvojena je čuvena „La Decima“ pobedom protiv madridskog Atletika u Lisabonu.
Iste godine, tek u drugom španskom finalu UEFA Superkupa, Real je savladao Sevilju 2:0, a junak trijumfa kraljevskog kluba u Kardifu bio je portugalski superstar Kristijano Ronaldo.
Andalužanski velikan staće i dve godine kasnije kraljevskom klubu na crtu u finalu Superkupa u norveškom Trondhajmu kada je priređen pravi spektakl na krajnjem severu Evrope.
Sevilja je bila čvrsto rešena da dođe do vrednog trofeja nakon tri izgubljena finala, ali opet je reka suza tekla andalužanskim potocima pošto je madridski gigant slavio nakon produžetaka 3:2.
Real je poveo spektakularnim golom Marka Asensija, ali je izjednačenje Sevilji do poluvremena obezbedio Franko Vaskez pošto se odlično snašao među velikim brojem igrača u kaznenom prostoru i levom nogom u dalji ugao savladao Franciska Kasilju.
Zaličilo je da je Sevilja pred pobedom kada je Jevgen Konopljanka u 72. minutu pogodio penal, ali Real spasilac kao 2014. godine u finalu LŠ bio Serhio Ramos.
Kapiten kraljevskog kluba je tako tipično za njega udario loptu glavom u kišnom Trondhajmu i uveo meč u produžetke, omogućivši vihornom desnom beku Daniju Karvahalu da nakon sjajnog prodora u 119. minutu postane Realov heroj.
Naredne 2017. godine Zinedin Zidan je došao rame uz rame Anćelotiju i Gvardioli, postavši tek jedan od trojice ljudi koji su Superkup osvajali kao fudbaleri i treneri.
Francuskom asu to je uspelo pošto je Real trijumfovao u Skoplju protiv Mančester junajteda 2:1, zahvaljujući golovima tadašnjih veznih fudbalera Kazemira i Iska.
Pogodak Romela Lukakua u 62. minutu samo je prepolovio Realovu prednost, ali promene rezultata na stadionu „Filip II“ nije bilo pa je madridski velikan postao prvi klub nakon Milana s početka 90-ih koji je odbranio ovaj trofej.
Već narednog leta zaličilo je da će Real ući u istoriju kao jedini klub koji je tri puta uzastopno stizao do trofeja Superkupa, ali je gradski rival Atletiko u Talinu onemogućio španskog velikana da se ponovo raduje.
Bio je to utešan trofej timu Dijega Simeonea nakon pređašnjih poraza u finalima Lige šampiona, ali i znak da je kraljevski klub na umoru pošto je Đulen Lopetegi zamenio Zidana.
Drame je i te kako bilo uprkos ranom vođstvu Atletika već u prvom minutu. Dijego Kosta je u ranoj fazi meča matirao Kejlora Navasa, ali su preokret Realu u nastavku igre omogućili Karim Benzema i kapiten Ramos.
Kosta je u 79. minutu meč odveo u produžetke u kojima su Saul Njigez i Koke rešili pitanje pobednika načinivši od Atletika peti španski klub sa trofejom Superkupa u rukama.
Nešto duže je posle toga trebalo Realu da dođe do petog trofeja, a ko bi drugi taj jubilej mogao da im obezbedi do lično Anćeloti, trener zadužen samo za odabrane stvari.
U senci 10. i 15. trofeja Lige šampiona, osvojenih za vreme Karlitovog mandata, najveći trener svih vremena doneo je tog 10. avgusta u Helsinkiju jubilarni trofej Superkupa.
Pobedu protiv Ajntrahta iz Frankfurta 2:0 omogućili su kraljevskom klubu David Alaba i Karim Benzema pa se Real tako izjednačio po broju trofeja Superkupa sa Barselonom i Milanom.
Ove srede od 21 sat protiv Atalante fudbaleri španskog velikana imaju priliku da preuzmu primat po broju trofeja u Superkupu, ujedno da omoguće Anćelotiju da postane najuspešniji trener u ovom takmičenju.
Motiva ima na pretek za Realovo slavlje u Varšavi na startu sezone u kojoj će kapitensku traku poneti veteran Luka Modrić, a francuski superstar Kilijan Mbape ispisati novo poglavlje u istoriji evropskog fudbala.
Atalanta tu ne bi trebalo mnogo da se pita.
0 Komentara