Belgija na Mundijalima – ''Osvetnici'' iz 1986. pokrenuli mašineriju!

Autor: Darko Mitrović
ponedeljak 14.11.2022.
15:00
Izvor: Sportske.net

Zašto su ih nazivali ''svetskim šampionima prijateljskih utakmica''?

Screenshot/YouTube/FIFA
Screenshot/YouTube/FIFA

Povezane vesti

Belgijanci se mogu pohvaliti da su davne 1930. godine bili u odabranom društvu i učestvovali na prvom Mundijalu u Urugvaju, ali osim učešća tada nisu ostavili bilo kakav značajan trag. Dve utakmice, dva poraza bez ijednog postignutog gola, prvo od Amerikanaca 3:0, a onda i od Paragvaja sa 1:0, pa su ekspresno eliminisani.

Učestvovali su i na sledeća dva svetska prvenstva, ali opet bez značajnijeg pomaka, osim što se Bernard Vorhof upisao u istoriju kao prvi strelac za Belgiju na mundijalima. On je postigao oba gola za ''crvene đavole'' u ubedljivom porazu od Nemačke rezultatom 5:2. Taj poraz značio je eliminaciju Belgije, baš kao i četiri godine kasnije kada su odigrali samo meč protiv domaće Francuske u Parizu i izgubili sa 3:1.

Na početku posleratne mundijalske ere, nakon što se povukla u kvalifikacijama za Mundijal 1950. godine, Belgija se na veliku svetsku scenu vratila u Švajcarskoj četiri godine kasnije, gde je osvojila i prvi bod na mundijalima u spektakularnom meču protiv Engleske – 4:4, kada je Leopold Anul bio dvostruki strelac za ''đavole''. On je bio strelac i protiv Italije, ali taj meč je Belgija ubedljivo izgubila sa 4:1 i završila takmičenje.

Šesnaest godina su Belgijanci čekali na naredni nastup na Mundijalima, a ta duga pauza prekinuta je 1970. godine na Svetskom prvenstvu u Meksiku. Tada je Belgija konačno ostvarila i svoju prvu mundijalsku pobedu, i to u prvom kolu protiv Salvadora (3:0, strelci Van Moer 2 i Lamber). Više od toga nisu mogli, jer su u naredna dva kola poraženi od SSSR-a sa 4:1 i domaćeg Meksika sa 1:0, pa su kao trećeplasirani u grupi završili učešće na ovom Mundijalu.

Značajno je napomenuti da su tokom šesnaestogodišnjeg odsustva sa Mundijala Belgijanci ostvarili neke upečatljive pobede u prijateljskim utakmicama, poput trijumfa nad Zapadnom Nemačkom samo nekoliko meseci pošto su Nemci osvojili titulu 1954. godine. Takođe, savladali su i slavni tim Mađarske dve godine kasnije, a 1963. i još jednog aktuelnog svetskog šampiona, moćni Brazil, čak sa 5:1! Zahvaljujući ovim podvizima, Belgijanci su dobili i podrugljivi nadimak ''Svetski šampion prijateljskih utakmica''.

Na naredni Mundijal čekali su do 1982. godine u Španiji, gde su prvi put uspeli ne samo da se plasiraju u narednu rundu takmičenja, nego su osvojili i prvo mesto u grupi, bez poraza, ispred Argentine, Mađarske i Salvadora. Počeli su pobedom nad Argentinom od 1:0 golom Ervina Vanderberga i to je bio prvi veliki skalp koji su Belgijanci ostvarili na svetskim prvenstvima. Usledio je i minimalan trijumf protiv Salvadora, a u trećem kolu su remizirali sa Mađarima (1:1). U to vreme se u drugoj fazi igrala još jedna ''mini grupa'', u kojoj je Belgija poražena od Poljske i SSSR-a i tako završila svoj nastup na Mundijalu u Španiji.

Ali, bilo je to rađanje nove, ''zlatne'' generacije belgijskog fudbala koja je već 1986. u Meksiku zablistala punim sjajem. Generacija Enca Šifa, Jana Kulemansa, Erika Geretsa, Frenkija Van der Elsta, Nika Klasena, sa Žan-Mari Pfafom na golu... Početak nije obećavao, ''đavoli'' su poraženi od domaćeg Meksika, pred 110.000 gledalaca u Meksiko Sitiju sa 2:1, ali su im pobeda nad Irakom od 2:1 i remi sa Paragvajem (2:2) bili dovoljni da se na mala vrata, kao najbolji trećeplasirani tim nađu u osmini finala.

Pod vođstvom selektora Gi Tajsa, Belgijanci su uspeli da naplate i neke stare dugove, pa su tako u dramatičnom baražu za plasman na Mundijal izbacili Holanđane i komšijama vratili ''milo za drago'' za sličan poraz dvanaest godina ranije.

A, onda, osmina finala Svetskog prvenstva 1986, i još jedna ''osveta crvenih đavola''. Posle dva poraza na ranijim mundijalima, Belgijanci su konačno savladali i Sovjete, u antologijskom meču u Leonu. Dva puta je SSSR vodio golovima Belanova, a Belgija se vraćala preko Enca Šifa i Jana Kulemansa u drugom poluvremenu. Regularni tok meča završen je rezultatom 2:2, a u produžecima preokret – Belgija je golovima Stefana Demola i Nika Klasena stekla dva gola prednosti, a Belanovu je do kraja ostao utešni het-trik. Na kraju, 4:3 za Belgiju koja je stigla u četvrtfinale i tamo odigrala još jedan nezaboravni meč i ostvarila još jednu veliku pobedu. Španci su im bili prepreka, opet drama, još veća nego protiv Sovjeta. Kulemans je doveo ''crvene đavole'' u vođstvo u 35. minutu, ali je pet minuta pre kraja Senjor doneo ''furiji'' izjednačenje – 1:1. Odluka o putniku u polufinale pala je tek u penal-seriji, gde su Belgijanci bili nepogrešivi i izborili svoje prvo polufinale na mundijalima.

Protivnik nije mogao da bude atraktivniji – Argentina sa Maradonom u njegovim najboljim danima. Upravo je legendarni ''El Pibe'' rešio taj meč sa dva svoja gola u 51. i 63. minutu. Bio je to jedan od najboljih Maradoninih mečeva u karijeri, a Belgiji je ostalo da se protiv Francuske bori za bronzu. Bio je to sličan meč onom iz četvrtfinala protiv SSSR-a, ali su sada Francuzi sa dva gola u produžecima rešili pitanje pobednika rezultatom 4:2.

Tada je Belgija postala već redovni učesnik svetskih prvenstava, pa je nastupila i na četiri naredna, ali nije uspevala da ponovi sličan rezultat kao u Meksiku

U Italiji ’90. Engleska ih je zaustavila u osmini finala zahvaljujući sjajnom voleju Dejvida Plata pred sam kraj drugog produžetka. Četiri godine kasnije u Americi opet eliminacija u osmini finala, ali od Nemačke (3:2), a u Francuskoj 1998. su ispali u grupnoj fazi. Ni 2002. u Južnoj Koreji nisu mogli dalje od osmine finala, kada je Brazil bio nepremostiva prepreka. Rivaldo i Ronaldo su svojim golovima poslali Belgijance kući. Dugo se posle toga nisu vratili, propustuili su naredna dva mundijala, a onda se pojavila nova generacija koja je uspela da ponovi i nadmaši uspeh Enca Šifa i drugova iz 1986.

Njihov ogroman potencijal među prvima je osetila i reprezentacija Srbije u kvalifikacijama za Mundijal 2014, kada je Belgija na ''Marakani'' slavila sa ubedljivih 3:0 golovima Bentekea, De Brujnea i Miraljasa.

Na kraju su se kao prvi u grupi kvalifikovali za Mundijal u Brazilu i tamo stigli kao jedan od kandidata za ulazak u samu završnicu. Argentinac Gonzalo Iguain ih je zaustavio svojim golom u četvrtfinalu, ali su Belgijanci prvi put od 1986. stigli tako daleko. Bila je to samo uvertira za ono što je usledilo četiri godine kasnije u Rusiji, gde je Belgija osvojila prvu medalju na mundijalima.

Dominirali su u grupi sa Engleskom, Tunisom i Panamom, a neočekivane probleme napravili su im Japanci u osmini finala, kada su poveli sa 2:0 početkom drugog poluvremena. Ali, veliki timovi su najbolji kada je najteže, što je i Belgija dokazala i golovima Vertongena, Felainija, pa Čadlija u nadoknadi vremena i plasirala se u drugo uzastopno četvrtfinale.

Tamo ih je sačekao favorizovani Brazil, ali Belgija je sjajno odigrala prvo poluvreme. Došla je do vođstva autogolom Fernandinja, a sjajan udarac Kevina de Brujnea joj je doneo velikih 2-0. Pogodak Renata Augusta u 76. minutu bio je slaba uteha ''kariokama''. Belgija je tako prvi put posle 32 godine stigla u polufinale, gde se suočila sa svojim 'velikim bratom' na jugu, Francuskom, koja ih je pobedila u meču za bronzu 1986.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

''Mirisalo'' je na revanš i finale za Belgiju, ali Samjuel Umtiti je udarcem glavom početkom drugog poluvremena rešio ovaj meč u korist ''trikolora''. Razočaravajući poraz za Belgiju koja bi imala velike šanse da osvoji titulu protiv Hrvatske u finalu. Ipak, ostalo im je dovoljno motiva da u borbi za treće mesto savladaju Englesku po drugi put na tom šampionatu, ovoga puta sa 2:0, folovima Menijea i Azara. Prva medalja za Belgiju koja će u Kataru na zalasku ove sjajne generacije pokušati da učini još jedan istorijski korak napred za svoj nacionalni tim.

Vreme je za šlag na tortu?

Kvota u AdmiralBet-u da Belgija osvoji Mundijal plus da Lukaku bude najboji strelac iznosi čak 80.00.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke