Nemačka VS Španija - "Panceri" imaju najtežeg rivala za "vađenje"!
Sećanje na Beč i Južnu Afriku.
Povezane vesti
Jedno od "finala pre finala" na Mundijalu u Kataru odigraće već u grupnoj fazi ponajbolje evropske reprezentacije Španija i Nemačka. Nemci su na startu turnira doživeli pravi šok od selekcije Japana, vodili su 1:0 na poluvremenu golom Gundogana iz penala, a onda su propustili nekoliko prilika da reše meč i dopustili rivalu da postigne dva gola i preokrene rezultat. Za razliku od Nemaca, Španija je demonstrirala silu i napunila mrežu Kostarike do vrha - 7:0. Feran Tores je dao dva gola, a po jedan Olmo, Asensio, Gavi, Soler i Morata. U prevodu, Nemci moraju da pobede Špance inače bi čak i u slučaju remija bili u velikom problemu u borbi za plasman u osminu finala. Istorija kaže - neće im biti nimalo lako, naročito kada su Španci jaki, kao što jesu posle dužeg vremena.
Ako pogledamo istorijat, na Mundijalima su se Španija i Nemačka sastale samo četiri puta. Prvi put u Engleskoj 1966. Nemačka je slavila 2:1, baš kao i 1982. kada je Španija bila domaćin, rezultat je bio identičan. U SAD 1994. godine remizirali su 1:1, a onda je na red došao rivalitet u ovom veku. U polufinalu SP 2010. u Južnoj Africi Španija je prvi put pobedila Nemačku na Mundijalima - 1:0, ali ovom prilikom ćemo morati da se prisetimo i veliko finala EP dve godine ranije, kada je "crvena furija" dobila "pancere" identičnim rezultatom, jer je tada započela neverovatan niz.
Da bismo došli do onoga što se desilo u Južnoj Africi, moramo da premotamo kasetu do 29. juna 2008. godine i finala EP u Beču. Predvođeni mlađanim Joakimom Levom, Nemci su do finala stigli preko Poljske (2:0), Hrvatske (1:2, jedini poraz do finala) i Austrije (1:0) u grupi, da bi u četvrtfinalu savladali Portugalce 3:2, a identičnim rezultatom savladali su i Turke u polufinalu.
Španija je bila još ubedljivija u grupi, pošto su dobili sva tri rivala - Rusiju (4:1), Švedsku (2:1), Grčku (2:1). U polufinalu su na penale izbacili Italijane, pošto nije bilo golova posle 120 minuta, Iker Kasiljas je izrastao u heroja pošto je odbranio penale De Rosiju i Di Nataleu, a Sesk Fabregas pogodio odlučujući penal za 4:2 i plasman u finale.
Nemačka - Španija GG&3+, kvota 2,07 u AdmiralBetu!
U velikom finalu, Nemci su bili favoriti zbog tradicije i većeg iskustva. Međutim, ta selekcija Luisa Aragonesa započela je jednu neverovatnu seriju, možda i najbolju u istoriji reprezentativnog fudbala. Vezni red Sena, Ćavi, Fabregas, Inijesta i David Silva delovao je kao sat, a Fernando Tores je bio u svojim najboljim godinama. Trenutak odluke dogodio se u 33. minutu Ćavi je poslao teledirigovanu loptu za Toresa, koji je izdržao duel sa Filipom Lamom, pobegao mu i savladao Lemana za 1:0. Nemci su u drugom poluvremenu krenuli na sve ili ništa, ali su Španci uspeli da sačuvaju svoj gol i osvoje Evropsko prvenstvo, što je bio samo početak jedne divne istorije.
Nemačka: Leman, Fridrih, Mertesaker, Mecelder, Lam (Jansen 46'), Frings, Hiclšperger (Kuranji 58'), Švajnštajger, Balak, Podolski, Klose (Mario Gomez 79').
Španija: Kasiljas, Serhio Ramos, Marćena, Pujol, Kapdevilja, Sena, Inijesta, Ćavi, Fabregas (Ćabi Alonso 63'), David Silva (Santi Kazorla 66'), Tores (Dani Guiza 78').
Dve godine kasnije, Španija i Nemačka su se sudarile korak ranije. Svet je navijao za potencijalno novo finale između dve najbolje ekipe na svetu u tom trenutku.
I Nemačka i Španija su tokom dve godine doživele velike promene. Joakim Lev je posle EP postavio novi stub reprezentacije - Manuel Nojer, Džerom Boateng, Sami Kedira, Mesut Ozil, Toni Kros, koji su upravo u Južnoj Africi debitovali na velikim šampionatima.
Ipak, i Španija je sa Visenteom Del Boskeom imala svoje ključne promene u odnosu na EP, pošto su posle Barsine magične dve sezone pod Pepom Gvardiolom, lideri reprezentacije postali - Đerar Pike, Serhio Buskets, a kao "zlatni džoker" i Pedro Rodrigez, a u odnosu na EP, tu je bio i David Vilja.
Nemci su se našli u grupi D zajedno sa našom reprezentacijom. Sigurni smo da se sećate, nakon što su Nemci razbili Australiju 4:0 u prvom kolu, usledila je istorijska pobeda Srbije nad "pancerima" golom Milana Jovanovića - 1:0, što je bio prvi poraz Nemačke u grupnoj fazi Mundijala posle tri decenije. U poslednjem kolu Nemci su minimalnim rezultatom 1:0 pobedili Ganu i ipak kao prvi u grupi otišli dalje i tada su počeli da gaze. Prvo su razneli Engleze 4:1, a potom i Maradoninu Argentinu - 4:0 i delovalo je da su nezaustavljivi.
Španija je do polufinala stigla ne toliko ubedljivo. Nakon šokantnog poraza od Švajcarske na startu (0:1), mediji su počeli da razapinju ekipu. Pobede nad Hondurasom (2:0) i Čileom (2:1), odvele su ih u osminu finala. Na prvom eliminacionom stepeniku pobedili su Portugal 1:0, a identičnim rezultatom dobili su i Paragvaj u četvrtfinalu.
Uoči finala, nemački mediji bili su uvereni u osvetu, posebno nakon ubedljivih pobeda nad Engleskom i Argentinom i pošto su se Španci provlačili do same završnice. Ipak, na terenu je bila druga priča. Španci su zaključali odbranu, u paklenom sastavu - Ramos, Pujol, Pike, Kapdevilja. Ključni trenutak dogodio se u 73. minutu, i ponovo je, kao i dve godine ranije u Beču, asistent bio Ćavi, koji je iz kornera naciljao Pujola, a Katalonac glavom savladao Nojera za 1:0.
Nemačka: Nojer, Lam, Fridrih, Mertesaker, Boateng (Jansen 52'), Kedira (Mario Gomez 81'), Švajnštajger, Trohovski (Kros 62'), Ozil, Podolski, Klose.
Španija: Kasiljas, Ramos, Pike, Pujol, Kapdevilja, Buskets, Ćabi Alonso (Marćena 90'), Inijesta, Ćavi, Pedro (David Silva 86'), Vilja (Tores 81').
Španci su u finalu išli na Holanđane i pobedili ih takođe 1:0, golom Andresa Inijeste u 116. minutu. Španija nije primila nijedan jedini gol u eliminacionoj fazi, a dala ih je samo četiri, što je bilo dovoljno za prvi i jedini trofej na Mundijalima.
Zbog činjenice da su jedini strelci za Špance na prvenstvu bili igrači Barselone - David Vilja, Andres Inijesta i Karles Pujol, ostala je čuvena izjava Erika Kantone:
"Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi nije osvojila Španija, već Katalonija".
Sličnu stvar danas pravi i Luis Enrike, koji u ekipi ima okosnicu Barselone. Trio u veznom redu Buskets, Pedri, Gavi je osnova ekipe, a Feran Tores glavni u ofanzivi i "penaldžija", dok će šansu sa klupe dobijati Ansu Fati, Erik Garsija i Alehandro Balde. Takođe, ne treba zaboraviti ni da je Dani Olmo polaznik "La Masije".
I za kraj, treba istaći da su nakon ova dva velika meča odigrali samo još dva zvanična susreta u Ligi nacija. U Nemačkoj je bilo 1:1, a Luis Enrike je potom novembra 2020. potpisao otkaz Joakimu Levu ubedljivom pobedom rezultatom 6:0.
0 Komentara