Šta je tajna Maroka?
Naklon “Lavovima sa Atlasa”!

Povezane vesti
Neko će reći, zajedništvo, drugi će ukazivati da su ipak neki njihovi igrači stigli odmorniji na šampionat, s obzirom da poput Zijeha ipak u drugom planu u svojim klubovima. Ali, to su pojednostavljena mišljenja, jednostavno bilo kakva fizička ili druga ograničenja se brišu u ovakvim mečevima.
Maroko je bio perfektan protiv Portugala, nije slučajno što su u polufinalu. Podseća na Rehagelovu Grčku iz 2004. ali neuporedivo su talentovaniji, sa boljim igračima. Ipak, odbrana je ono što prvo upada u oči.
"Lavovi sa Atlasa" su tim koji je primio jedan gol na šampionatu, dali su ga sami sebi protiv Kanade, dopustili samo devet udaraca, sačuvali četiri puta svoju mrežu. Malo se zaboravlja da protiv Portugala nije bilo Mazrauija i Najefa, to su dvojica od četvorice standardnih u poslednjoj lini i nije se promenilo ništa.
To ukazuje na sistem.
U tom sistemu koji izgleda kao 4-3-3, bočni igrači Zijeh i Bufal su neumorni pa se u fazi odbrane to pretvara u 4-1-4-1, sa ojačanim bokovima. Ambrabat deluje kao titan, ovo je zaista neverovatan šampionat za igrača koji je konačno sazreo nakom lutanja u Belgiji i Italiji i može verovatno da očekuje transfer u veći klub.
Tim koji eliminiše Belgiju, Španiju i Portugal nije slučajno u polufinalu, pisali smo o istoriji Marokanaca, prvi su prošli od afričkih timova 1986. sada su jedini koji su stigli do polufinala, prestigli su Kamerun koga je Engleska eliminisala u četvrtfibalu u Italiji 1990. nakon produžetaka.
Ali, zaista je neuporedivo, ekipa iz Severne Afrike je imala mnogo teži put, jače rivale, promenila je selektora pred šampionat, Valid Regregi je nasledio Halilhodžića, vratio zvezde poput Zijeha i u sedam mečeva od kada je na kormilu, kako rekosmo gol je primljen protiv Kanade, kada je Najef savladao Bonua.
Inače tim je sklapan, kako smo pisali oko igrača od kojih većina nije rođena u Maroku, ali su Naser Larke bivši direktor federacije i glavni skaut Maroka, Rabi Takasa ubedili Afrafa Hakimija. I kada je Španija shvatila šta gubi, on je održao reč.
Golman Bono je rođen u Montrealu, ali se vratio u Kazablanku kao klinac. Igrao je na ulici, onda gotovo slučajno završio u lokalnom Vidadu, u Atletiku nije dobio šansu, ali je sada u Sevilji najbolji golman Primere. Ima psa koga zove Arijel, po "Buritu" Ortegi i veliki je fan River Plate.
Kako je novinaru "Sportskih" Ivanu Cvetkoviću u Kataru ispričala njihova najpoznatija sportska novinarka Fatima Lahauđi, Halilhodžić nije zaslužio da bude smenjen, ali je Regregi logično rešenje.
"On je veliki motivator i govori sve moguće svetske jezike koji se mogu čuti u svlačionici Maroka. Mnogi igrači rođeni su u inostranstvu, pa ne znaju marokanski arapski baš najbolje. Na primer, tek petorica igrača u aktuelnom timu rođeno je u Maroku. Valid sa njima govori na arapskom, engleskom, francuskom, španskom i na svakom ume da im usadi svoju ideju. Nije mu potreban prevodilac. Za Regregija su svi igrači isti, od prvog do 26. igrača i svi su zajedno usmereni ka pobedi. Pre početka Mundijala rekao je da preuzima punu odgovornost za sve što desi u Kataru, bilo dobro ili loše", kaže ova novinarka.
Otkrila je i kako ih motiviše.
"Pitala sam jednog od igrača, šta vam je to selektor rekao kako bi vas motivisao i naterao da idete iznad svojih mogućnosti? Valid im je pokazao ljude koji sede u kafićima šest ili sedam sati pre početka naše utakmice kako bi zauzeli dobro mesto za gledanje. Uzimaju kafu za kafom i troše novac kako bi sačuvali to mesto pre početka utakmice, kafići su dva sata pre utakmice prepuni pre utakmice Maroka. Rekao im je da igraju za te ljude koji nisu mogli da dođu u Katar".
Marokanci su priželjkivali Francuze, ima tu mnogo zajedničke istorije, raznih emocija, ali fudbal će biti u prvom planu. Hrabri Maroko još nije rekao poslednju reč!
Verujete u Maroko? AdmiralBet vam nudi sjajnu kvotu na njihovo osvajanje!
0 Komentara