Kako Čelsi može toliko da troši bez straha od FFP? Da li će ova bejzbol strategija uništiti klub?
Amerikanci su već ovo radili...

Povezane vesti
Čelsi će oboriti sve rekorde, a suma trošenja ovog leta rapidno raste. Ako se pogledaju i dva prethodna prelazna roka, ono što su potrošili novi američki vlasnici predvođeni Todom Bolijje neverovatno, uskoro će izaći na milijardu funti. Platili su Moisesa Kaiseda oko 115 miliona, srušili rekord, oteli i Romea Laviju Liverpulu ispred nosa, a izgleda da će kupiti još igrača. Dosta ih je otišlo, igraju samo domaća takmičenja, međutim igrači stižu kao na traci.
Sam podatak da su Brajtonu za godinu dana za trenera Potera i Igrače platii neverovatnih 224 miliona funti tera na pitanje:
KAKO JE MOGUĆE U SMISLU FINANSIJSKOG PLEJ-OFA TROŠITI TOLIKO?
Taktika je opasna, naime, nikada nigde igrači nisu potpisivali ugovore na tako dug vremenski period, što deli rashode na više rata, pa razumljivo je da su onda i godišnji troškovi manji. Ali, to je baš riskantna strategija jer je na primer, Ukrajinac Mudrik koji je masno plaćen Šahtjoru (mnogi tvrde da to nisu čista posla) potpisao ugovor na osam i po godina. Njega već sada proglašavaju za promašenu investiciju, može da sedi veći deo karijere u Londonu i da prima novac, bez obzira da li je potreban klubu.
Takođe, kada već pominjemo bivšeg igrača Šahtjora, "Rudarima" će biti plaćano u godišnjim ratama.
UEFA se kasno setila da doskoči ovoj rupi u zakonu, ograničila je od ovog leta za naredne prelazne rokove broj godina u kojima možete da plaćate na rate, on će biti najviše pet. Što se tiče ugovora igrača, ne mogu da zabrane klubovima da potpisuju ugovore na više od toga.
Ali, Čelsi će imati problem, delom je olakšan zbog pojave Saudijaca koji su ih "pomogli" kupovinama Kalibalija, Kantea i Mendija, bili bi u nevolji. Prodali su još igrača ovog leta, ali pomenuta trojica su otišla za manje nego što su plaćeni, tačnije to se odnosi posebno na Kulibalija.
I upravo je to problem za budućnost, čak i kada prodaju, igračima cena pada, a ako promaše možda da Mudrikom ili čak Encom Fernandezom, ili Kaisedom (neće biti prvi put da se igrač iz manjeg ne snađe u većem PL klubu) to će biti katastrofa.
Istini za volju ova strategija je za Bolija i ostale vlasnike radila u Los Anđeles Dodžersima. Oni su pre više od deset godina potrošili bogatstvo, te 2013. kupovali su nemilice, davali igračima duge ugovore, ali se isplatilo, osam puta zaredom su uzeli diviziju, a pre tri godine i MLB, prvi put za više od tri decenije. Uz to, kada su doveli Mukija Betsa iz bostonskih Red Soksa, pre tri sezone, dali su mu ugovor na 12 godina! Možda i ne bi bio problem, da već nije imao 31. Međutim, oni žele da se obezbede, da igrač nikada ne napusti klub kao slobodni agent.
Videćemo, tek, fudbal nije bejzbol...
0 Komentara