Da li je vreme za prvi bosanski EURO?
Sećanja na istorijski Brazil i traumatične baraže su još sveža, mogu li Bosanci preko svog limita?

Povezane vesti
Pred nama su dani reprezentativnog fudbala, a fokus će biti na baraž mečevima Lige nacija, preko kojih ćemo dobiti tri preostala učesnika Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Na žrebu za taj baraž je definitivno je najgore prošla selekcija Bosne i Hercegovine, koja će u polufinalu B divizije dočekati favorizovanu i neugodnu Ukrajinu, 21. marta.
Dobra stvar za sa žreba za izabranike Sava Miloševića, koji ne izgledaju dobro u poslednje vreme, je da bi u finalu, 26. marta, protiv Izraela ili Islanda, ponovo bili domaćini.
Dakle, Bosanci će imati trnovit put u pokušaju da se domognu svog drugog učešća na nekom velikom takmičenju u istoriji.
Jedina, do sada, uspešna kampanja za ovu reprezentaciju desila u kvalifikacijama za Mundijal 2014. godine u Brazilu, kada je Bosna i Hercegovina, pod vođstvom legendarnog Safeta Sušića, izborila plasman na šampionat sveta.
Iskoristili su tada Bosanci sjajan žreb i laku grupu i u konkurenciji Grčke, Slovačke, Litvanije, Letonije i Lihtenštajna upisali osam pobeda, remi i poraz, što je bilo dovoljno za prvo mesto i odlazak u Brazil.
Bilo je to vreme kada su Edin Džeko, Vedad Ibišević i Miralem Pjanić bili na vrhuncu, Zvjezdan Misimović je još mogao puno da doprinese, pa je Bosna sa velikim očekivanjima otišla na Mundijal.
Tamo ju je žreb smestio u grupu F, zajedno sa Argentinom, Nigerijom i Iranom, a Sušićeva ekipa je osvojila tri boda i nije uspela da prođe u osminu finala. Dalje su otišli Argentinci sa devet i Nigerijci sa četiri boda. Iranci su na tabeli ostali za Bosanaca sa jednim osvojenim bodom.
BiH je na debiju imala priliku da odigra meč protiv velike Argentine na mitskoj Marakani u Rio de Žaneiru. Ostavila je dobar utisak u duelu sa kasnijim finalistom ovog turnira i izgubila je sa 2:1. Kolašinac je dao autogol u trećem minutu, Lionel Mesi je povisio na 2:0 u 65. minutu, a prvi i istorijski pogodak za Bosnu na Mundijalima postigao je Ibišević u 85. minutu.
Potom je usledio poraz od Nigerije u utakmici od koje se puno očekivalo i u kojoj je Bosna tražila svoju šansu da izađe iz ove grupe. Bilo je 1:0, a strelac je bio Odemvinge u 29. minutu.
Iran je u poslednjem kolu savladan sa 3:1, ali “zmajevi” su i pre tog meča znali da ne mogu da prođu dalje. Džeko u 23. i Pjanić u 59. minutu su Bosni doneli 2:0, Gučanedžad je u 82. smanjio na 2:1, a trijumf je zapečatio Vršajević samo 60 sekundi kasnije.
Iako je javnost bila nezadovoljna zbog propuštene šanse da se zaigra u osmini finala, bilo je to neverovatno iskustvo za selekciju koja ni pre, a ni posle toga nije uspevala da bude deo neke velike fudbalske smotre.
Imala je Bosna i Hercegovina još nekoliko veoma dobrih kampanja u svojoj istoriji, ali je padala na “završnim ispitima”. Mogli su Bosanci da budu deo Eura 2004. godine u Portugalu, a za to im je bilo potrebno da samo pobede Dansku pred 35.000 svojih navijača na Koševu. Nisu uspeli, bilo je 1:1, pa nisu čak ni otišli u baraž iz te grupe.
BiH je u kvalifikacijama za Mundijal 2010. u Južnoj Africi i EURO 2012. godine u Ukrajini i Poljskoj bila deo baraža, ali u oba navrata nije imali sreće na žrebu, jer je za rivala dobijala Portugal i Kristijana Ronalda, pa je u oba dvomeča poražena.
0 Komentara