Đirona na korak do istorije - Šta dalje i kako papirološki „prevariti“ sistem?
„Mali“ španski klub će izvesno sledeće sezone igrati Ligu šampiona.

Povezane vesti
Iako je sasvim jasno da će novi šampion Španije postati Real Madrid, ova sezona u La Ligi će se ipak pamtiti po istorijskom uspehu Đirone.
„Mali“ tim iz Katalonije na pet kola pre kraja čvrsto drži treće mesto na tabeli sa 71 bodom i trebalo bi da se u finišu prvenstva dogodi pravo čudo pa da se ova ekipa ne plasira u Ligu šampiona, po prvi put u istoriji.
Petoplasirani Atletik Bilbao je udaljen 13 bodova i jasno da će se promocija Đirone kao učesnika Lige šampiona desiti ubrzo, možda već u subotu uveče kada će ovaj klub igrati katalonski derbi protiv drugoplasirane Barselone. Nakon toga, Đironu čekaju još mečevi sa Alavesom u gostima, Viljarelom kod kuće, Valensijom u gostima i Granadom kod kuće.
E sad, plasman Đirone u elitno takmičenje doneće nam jednu situaciju koju će mnogi osporavati, a koju smo već imali u slučaju Lajpciga i Salcburga. Jer ono što su nemački i austrijski tim, to su otprilike Đirona i Mančester siti.
Đirona je deo Siti grupacije od 2017. godine. UEFA je tada dozvolila da u evropskom fudbalu jedna grupacija drži više klubova i od tada vlasnici šampiona Engleske podupiru finansijski i kadrovski ovaj mali španski klub.
UEFA ima polugu kojom sprečava da dva kluba koji imaju iste većinske vlasnike igraju isto evropsko takmičenje. Međutim, kad su u pitanju Đirona i Siti, postoje pravni putevi kojima bi se pravila UEFA mogla zaobići, što već godinama unazad rade Lajpcig i Salcburg.
Naime, Siti grupa nema ni pola udela u vlasništvu Đirone, već drži 47 odsto deonica. Nezgodno izgleda činjenica da je predsednik uprave Pere Gvardiola, brat Pepa Gvradiole. A da bi Đirona mogla da zaigra u Ligi šampiona, svi članovi uprave povezani sa Sitijem moraće da napuste svoje pozicije, što svakako nije teško uraditi papirološki na kraju ove sezone.
Takođe, klubovi bi trebalo da ograniče međusobnu trgovinu igračima, kako bi dokazali da među njima nema intenzivne saradnje.
A kada je reč o međusobnoj trgovini igrača, u prvi plan iskače sjajni brazilski krilni napadač Savio, koji ima blistavu sezonu u Đironi i kog navodno Pep Gvardiola već od juna želi da vidi u Mančesteru. Momak je veliki talenat, ima 20 godina, nema sumnje da će završiti u Sitiju, ali ostaje da se vidi da li će njegov prelazak u Englesku moći da se izvede već ovog leta, zbog gore pomenutih uslova UEFA.
Imaće sportski sektor Đirone još puno posla u prelaznom roku u pokušaju da ekipu pripremi za učešće u novom formatu Lige šampiona.
Ukrajinski napadač Artem Dovbik je prošlog leta stigao iz Dnjipra i napravio pravi „bum“ u Španiji. U pitanju je ona stara dobra „devetka“, kakvih je sve manje u modernom fudbalu, najbolji je strelac La Lige, i to u debitanstskoj sezoni, a sve su glasnije priče da je Dijego Čolo Simeone njegovo ime odavno zaokružio „debelim flomasterom“ i da neće žaliti novca da ga dovede u Atletiko Madrid.
Plejada mladih i talenotvanih igrača, kao što su Martin, Kouto, Gutjerez, pa i nešto stariji Cigankov, takođe će biti na ceni, ali zov Lige šampiona bi trebalo da bude dovoljan da ih zadrži u klubu makar još godinu dana.
I trener Đirone Mičel je neko ko će svakako biti zanimljiv bogatijim klubovima koji budu menjali šefove struke tokom leta, ali kako stvari sada stoje, on će predvoditi svoj aktuelni tim i naredne sezone.
0 Komentara