Istorija - Frankofonsko polufinale!
Mnogo toga vezuje Maroko i Francusku…
Povezane vesti
Naravno da u DNK Maroka postoje tragovi francuskog fudbala, na kraju krajeva igra se na severu Afrike i primila od francuskog pelcera, a od sticanja samostalnosti 1955. prošle su dve godine pre nego što je nova reprezentacija odigrala svoj prvi meč, protiv Iračana na Panarapskim igrama u Libanu, bilo je 3:3.
Jasno da u prošlom veku iako je mnogo fudbalera nastupalo za francuske klubove što je slučaj i danas, reprezentacije nisu igrale između sebe. Razlog je politika, dekolonizacija, "marokanizacija" pod kraljem Hasanom II koji je nacionalizovao materijalna dobra, najčešće francuska. Uz to, pomagao je borbu Alžira za oslobođenje čime se zamerio Parizu. U ovom veku odnosi su bolji, ipak je u pitanju frankofonsa Afrika, recimo da više od trećine Marokanaca govori francuski, najviše od stanovnika svih bivših kolonija, više čak i od Alžiraca.
Ali, da se vratimo fudbalu.
Nacionalni timovi igrali su samo prijateljske mečeve, 1999. pobedio je tadašnji (kao i sadašnji, uostalom) prvak sveta sa 1:0 (Juri Đorkaef je dao gol), 2007. je bilo 2:2 u Parizu.
Bilo je još mečeva na Mediteranskim Igrama recimo (dva od četiri remija Maroka), ali su francuski timovi bili eksperimentalni, kao i u meču na "Turniru četiri nacije). Ekipe su se sastajale i na kupu Kralja Hasana (1998. je to bila priprema Francuza za Mundijal, završeno 2:2), ali i dve godine kasnije kao proba za EP (i to će "Pevci" osvojiti) tada su dali pet golova "Lavovima sa Atlasa". Ukupno u sedam mečeva tri pobede Francuske i četiri nerešena susreta (računamo i one na igrama Mediterana).
No, to je statistika. Francuski treneri su jasno ostavili najdublji trag u marokanskom fudbalu, bilo kroz klubove, bilo kao selektori. Veliki Žist Fonten (uostalom rođen je u Maroku i odrastao u Kazablanki), ali Rožer Lemer, Anri Mišel, Herv Renar, Filip Trusije bili su na klupi reprezentacije, pod Francuzima su ostvareni i najveći uspesi. Prvi put kada je Maroko igrao na Mundijalu, bila je 1970. na klupi je bio Blagoje Vidinić (prvi tim iz Afrike koji je nastupio) odnosi sa Francuskom su bili loši). Ali već 1986. i pogotovo 1994. pozivani su igrači iz francuske lige, po petorica ili šestorica, plus oni koji su prošli francuske škole, a 1998. na klupi je bio Anri Mišel. Pre četiri godine takođe Francuz na klupi, Herv Renar. I ovaj tim je delo francuskog đaka Vahe Halilhodžića koji je smenjen pred šampionat, a većina igrača (pisali smo, da se ne ponavljamo) nije rođena u Maroku.
Najveći uspeh na prvenstvu Afrike u novijoj istoriji, finale iz 2004. u Tunisu (1976. su bili prvaci, ali u znatno drugačijem formatu i na ivici regularnosti) Marokanci su takođe ostvarili pod francuskim trenerom, Rože Lemerom.
Sigurno je da će Marokanci osim fudbala misliti i na istoriju. Plus, igraće na domaćem terenu, jasno je da će i lokalno stanovništvo, ali i velika zajednica Marokanaca u Kataru, na kraju krajeva i čitav arapski svet biti uz ovaj tim.
Uz to, bez obzira na reči posle pobede protiv Engleza, Francuzi osećaju pritisak favorita. Čeka ih istorija, ako osvoje šampionat, postaće prva selekcija od Peleovog i Garinčinog Brazila koja je odbranila titulu.
Dobro poznaju Maroko, tu nema tajni, tim pre što su Marokanci ili rođeni u Francuskoj, ili su igrali za francuske klubove, ili su dospeli u evropski klupski krem, oni nisu tajna. Pa i sam Valid Regrugi koji je svoj tim posle Portugala, nazvao "stenom" je Parižanin, igrao je u pet klubova u ovoj zemlji, ali i marokansku reprezentaciju u prvoj deceniji našeg veka.
Da li ste ovo znali?
Marokanska himna je nastala pod francuskim protektoratom, učestvovali su francuski umetnici, a posvećena je Sultanu Mulaju Jusufu koji je vladao pod protektoratom i zaštitom Pariza. Doduše, kada je uz pomoć Francuza smenio brata Sporazumom u Fezu, kasnije je podigao ustanak protiv Španaca ("Berberski ustanak), ali se sukob prelio u deo koji su kontrolisali Francuzi, pa ga je evropska koalicija porazila. Ali, himna je ostala, bez reči. Zbog Mundijala 1970. (onog prvog na kome je ne samo Maroko, već uopšte Afrika učestvovala) kralj Hasan je naložio da se uz himnu napišu i reči, a kraj je posvetio sebi, "Bog, država, kralj", je poslednji slog marokanske himne.
I pevaće ga u polufinalu, došlo je vreme za obračun sa Francuzima!
Kvota da će Žiru postići gol na ovom meču je 6.15 u AdmiralBetu!
0 Komentara