US open – Predvidivost i nepredvidivost
Različiti pogled na dve konkurencije...
Povezane vesti
Taman pošto su se slegli utisci sa Olimpijskih igara i zlata koje je konačno prigrlio Novak Đoković pobedivši Karlosa Alkaraza na „Filip Šatrijeu“, stigli su novi turbulentni dani za svetski tenis. Razlog za tako nešto jeste što su se uoči početka US opena pojavili dokazi koji ukazuju na to da je ni manje ni više nego prvi igrač sveta Janik Siner koristio nedozvoljene supstance u vidu steroida. Kontroverzna dešavanja je na viši nivo podigao ATP kaznivši ga samo oduzimanjem bodova, bez da ga suspenduju kao što je to bio slučaj i sa nekim drugim teniserima i teniserkama, a direktan primer imamo u Viktoru Troickom. Sve to pošto je osvojio masters u Sinsinatiju koji prethodi US openu...
Uprkos njemu, najveći favoriti za osvajanje turnira unutar „Flešing medouza“ jesu Karlos Alkaraz i Novak Đoković koji su dominantna sila u poslednje dve godine. Španac je posle, za njega i njegovu naciju srceparajućih Olimpijskih igara, stigao u Njujork još motivisaniji i može da ovekoveči aktuelnu sezonu, te ispiše nove stranice istorije svetskog tenisa. Bio bi to njegov treći grend slem u sezoni čime bi ušao u odabrano društvo i postao tek sedmi igrač u Open eri koji je došao do takvog dostignuća posle Roda Lejvera, Džimija Konorsa, Metsa Vilandera, Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Novaka Đokovića. A, usput bi bio jedini uz Lejvera (1969) i Nadala (2010) kao jedini muškarac koji je u istoj sezoni prigrlio Rolan garos, Vimbldon i US open.
Dosta slabo je odigrao u Sinsinatiju izgubivši od Gaela Monfisa na podlozi koja nije njegova, te niko ne može sa sigurnošću da tvrdi da Karlos neće biti negativno iznenađenje ovogodišnjeg US opena. Poslednji put je na betonu pobedio pre otprilike pet meseci u Majamiju kada je u osmini finala eliminisao Lorenza Musetija.
O Novaku manje-više sve znamo. Okitio se zlatom u Parizu, deluje potpuno ispunjeno što se vidi prodorom na njegove društvene mreže i nije se trudio da igra u Sinsinatiju. To znači da on nije igrao meč na tvrdoj podlozi još od Indijan Velsa gde je ispao u trećoj rundi i na betonu je pobedio samo jednom otkako ga je Janik Siner izbacio u polufinalu Australijan opena. Možda bi takav vid statistike pokraj nečijeg imena i značio nešto, ali ne i kod Novaka koji je jedan od najboljih igrača u istoriji tenisa kada se dođe na tvrdu podlogu. U Open eri ima rekordnu 71. titulu na betonu, što je brojka koju deli sa Federerom, dok je osvojio i 14 grend slemova na toj podlozi. To je više od bilo koga ikada.
Zanimljivo, Novak Đoković ima pozitivan skor protiv obojice svojih najvećih konkurenata i on je identičan – 4:3.
Srpski teniser je uoči turnira bio deo događaja sa Huanom Martinom del Potrom na „Artur Ešu“ gde su navijači imali priliku da ih vide šest godina posle njihovog finala US opena. Njih dvojica su se sjajno zabavljali, a isto se može reći i za navijače.
Naravno, tu su i drugi koji bi želeli i mogli da im pokvare planove. Prevashodno, Aleks Zverev i Danil Medvedev, a potom i domaći kvintet u vidu Tejlora Frica, Sebastijana Korde, Tomija Pola, Bena Šeltona i Francisa Tijafoa. Od srpskih tenisera nećemo videti Filipa Krajinovića čija je eliminacija usled niskog renkinga došla već u kvalifikacijama, a nažalost, bilo je to njegovo poslednje pojavljivanje na US openu u ulozi aktivnog igrača budući da je odlučio da se povuče iz profesionalnog bavljenja tenisom. Hamad Međedović u trenutku pisanja ovog teksta ima još jednu prepreku do glavnog žreba i to u vidu Nišeša Basaveredija iz SAD. Još neko ko se oprostio od tenisa na US openu jeste legendarni Rišar Gaske koji je stao u kvalifikacijama gde je izgubio od Litvanca Viliusa Gaubasa.
Kada je reč o ženskoj konkurenciji, onda je potpuno nepredvidiva za razliku od muške. Posebno kada se dođe u Njujork... Popularna „Velika jabuka“ u poslednjoj deceniji konstantno izbacuje neke nove zvezde budući da je od minulih 10 puta, čak devet različitih teniserki podiglo Tifani trofej. Vratićemo se malo kroz istoriju kako bismo demonstirali dve drugačije ere ženskog tenisa. Od 1999. do 2014. samo sedam teniserki osvajalo je US open, a više puta su to uspevale da učine Kim Klajsters, Džastin Henin, Serena i Venus Vilijams. Od tada, pa do danas, na 10 turnira imamo devet šampionki i samo je Naomi Osaka uspevala da dođe do dva odličja. Razlog za to jeste izostanak dominantne sile u ženskom tenisu kao što su svojevremno bile Štefi Graf ili Serena Vilijams. Iga Švjontek jeste najbolja na svetu već neko vreme i igra briljantno, ali njena dominacija se ogleda na turnirima na šljaci, ne toliko na betonu. Najveće favoritkinje su svakako devojke koje se nalaze među četiri najbolje – Igra Švjontek, Koko Gof koja brani trofej, Arina Zabalenka i Elena Ribakina.
Srpske teniserke Olga Danilović i Nina Stojanović su učešće u Njujorku završile tokom prve runde kvalifikacija što je poprilično zabrinjavajuće.
Jedan od zaštitnih znakova US opena jeste igranje mečeva u večernjim tereminima, ali organizatori su sada objavili novu politiku vezanu za kasnije satnice. Stoga će nakon 23.15 sati u zavisnosti od okolnosti na samom terenu, sudije imati diskreciono pravo da pomere meč za dan kasnije. Organizatori žele da izbegnu minula dešavanja na Frenč openu kada smo upravo Đokovića gledali do pola noći što je potpuno neshvatljivo.
0 Komentara