Singapur sa peterca (05): Najbolji fudbalski klub u Singapuru vode Srbi
Kako su Ranković i Lalić pretvorili Lion City Sailors u regionalnu silu.

Povezane vesti
Singapur sigurno nije prva zemlja koja pada na pamet kada govorimo o fudbalskim velesilama, ali kada malo zagrebete po površini istakne se jedna ekipa po rezultatima i što je nama bilo najzanimljivije: u središtu tih uspeha stoje dvojica Srba.
Aleksandar Ranković, bivši igrač Partizana i dugogodišnji trener u holandskim klubovima, danas je šef stručnog štaba Lion City Sailorsa – fudbalskog kluba koji je u prošloj sezoni osvojio baš sve u Singapuru. Njegov zemljak, Luka Lalić, nekadašnji trener u omladinskoj školi Feyenoorda, sada je tehnički direktor i desna ruka osnivača kluba milijardera Forresta Lija.
Lion City Sailors osnovani su 2020. godine i pored svega ostvarenog na lokalnom nivou, klub je protekle sezone dostigao svoj najveći uspeh finale azijskog takmičenja AFC Champions League 2 (pandan Ligi Evrope) savladavši u polufinalu daleko poznatiji FK Sidnej.

Uz rezultate prvog tima, Lion City Sailors su podigli savremeni trenažni centar, pokrenuli akademiju sa AFC akreditacijom i postali primer dobrog rada u regionu.
Veliki deo istorijskih uspeha doneo je upravo iskusni trener Ranković, koji za naš portal otkriva kako je tekao put do dalekog Singapura:
"Došao sam ovde na nagovor sportskog direktora Luke Lalića, pre dve godine, nakon što sam već duži niz godina radio u Holandiji u različitim klubovima i onda kada čujete singapurski fudbal nije nešto što vam je baš poznato. Međutim ja sam to gledao više kao neku avanturu i sad posle dve godine rada ovde mogu da slobodno kažem da je možda i najbolja odluka u mom u mom profesionalnom životu."
Kada je reč o uslovima, Sailorsi su sve podigli na evropski nivo i sada tu više nema razlike, ali postoji nešto i u mentalitetu:
"Mislim da su da su azijski igrači po mentalitetu dosta različitiji od od evropskih igrača. Naravno, veoma su disciplinovani, i dalje se ovde poštuje neka vrsta hijerarhije koja se malo izgubila u evropskom fudbalu. Nikad nisam radio u Srbiji, ali ja bolju grupu nisam imao ni u pogledu igračkih karakteristika ni kao skupa dobrih ljudi."

Klub je uz razvoj seniorskog tima veliki novac i trud uložio u mlađe katergorije i sada se ponosi najboljim akademijom u Singapuru, ali ono što sputava mlade igrače u Singapuru jeste obavezno služenje vojnog roka koji traje dve godine i uz sve benefite za mladog perspektivnog igrača, ne može da se izbegne potpuno. Za one koji dolaze sa strane, jedan od mamaca jesu finansije:
"Naravno, da se ne lažemo, kada prvo pričate o Singapuru i ako hoćete da prevučete igrače sa određenim kvalitetom, uvek su finansije mamac. Jer odlični igrači imaju toliko mogućnosti da idu ne samo u Singapur već i u druge zemlje Azije koje su mnogo jače - što se tiče kvaliteta prvenstva. Međutim naši rezultati u zadnje dve godine olakšavaju nam posao, mi imamo sada tu privilegiju da nama prilaze igrači."
Posle veoma dobre prošle sezone, nadaju se da će ponoviti uspehe u domaćim takmičenjima, kao i da će se što bolje predstaviti u Azijskoj Ligi šampiona i Šopi Kupu.
"Prošle godine smo skoro sve ostvarili, tako da nadam se da ćemo ove imati malo više kredita" - zaključio je Ranković.
Intervju i životnu priču Luke Lalića moći ćete da pročitate u sutrašnjem izdanju Singapura sa peterca.
0 Komentara