Argentina - Holandija - Čin prvi, Krojfova otmica i trijumf hunte!

Autor: Lazar Nikolić
petak 09.12.2022.
12:00
Izvor: Sportske.net

Prvo poglavlje strašnog rivalstva…

Povezane vesti

Mnogi pa i Johan Krojf koji nije igrao na šampionatu sveta 1978. veruju da je to najbolja generacija "Lala" ikada, odnosno najjači tim koji su ikada doveli na šampionat.

Izostanak veličanstvenog Krojfa je jedna od misterija svetskog fudbala koja nikada nije do kraja objašnjena.

Pričalo se tada da je u pitanju spor sa federacijom oko sponzora, pa da jednostavno učešćem ne želi da daje legitimitet vojnoj hunti koja je gvozdenom pesnicom vladala Argentinom.

Ipak, dvadeset godina kasnije, sam Krojf je otkrio o čemu se radilo. On je sa porodicom prošao pakao kada su naoružani razbojnici provalili u njegovu kuću u Barseloni svezali celu porodicu i držali ih na nižanu, odnosno terorisali. Krojfu su uperili pištolj u glavu, u prisećanju na to, rekao je da sve što se dešavalo nateralo ga je da promeni pogled na život. Ispostavilo se da je sam bio meta, da su želeli da ga otmu, ali je uspeo da pobegne.

Posle toga je život tek postao pakao, policija je spavala u njegovoj kući, telohranitelji ga pratili na treninge, deca su išla u školu u policijskom automobilu.

Krojf je tada odlučio da ostavi fudbal, tačnije reprezentaciju, igrao je u kvalifikacijama za Mundijal 1978. Pomogao je da se svetski vicešampioni plasiraju, "Oranje" je otišlo iz grupe u kojoj je Belgija bila jedini pravi rival, ali iako su recimo remizirali sa Severnom Irskom, dva puta su pobedili komšije (Krojf je dao gol u Briselu) i bez problema obezbedili odlazak na šampionat.

Šta se tamo desilo?

Ernst Hapel koji je nasledio Mihelsa je odveo strašan tim, iako bez Krojda. Osnova sa Krolom, Hanom, Repom, Jansenom, Neskensom koji je takođe bio u Barsi, Resenbrinkom, dva Van Kerkofa je verovatno i dalje činila ubedljivo najbolji evropski tim. I to sa ne samo Krojfovim izostankom, nije bilo Van Hanegema, najboljeg golmana lige Van Beverena, dok je Hovenkamp bio povređen. Bilo je kritika na račun Hapela koji je obavljao ulogu selektora, ali "pola radnog vremena", odnosno bio je istovremeno i trener Briža.

Argentinci su se plašili Holanđanja, kada su Evropljani startovali laganom pobedom protiv Irana, mediji na šampionatu su pisali da su doveli mašinu u Argentinu, bez čoveka koji je izmislio, Johana Krojfa. Zanimljivo da je Hapelu dodeljen kao član strućnog štaba oficir Jan Cvajtkrajs koji je vodio armijski tim ranije i bio blizak sa igračima. On i Austrijanac su se stalno sukobljavali, oficir je optuživao selektora da fudbalere ne tretira kao ljudska bića. Kada je Hapel nakon poraza od Škota u trećem meču golmanu Jonblodu saopštio da neće više braniti, žena veterana iz Rode je jedva zaustavljena u pokušaju da napadne selektora.

Ali, Holandija je prošla uz poraz, što ih je osvestilo, ali rešilo stalne Hapelove taktičke dileme. U novoj grupi iz koje je pobednik samo išao dalje, bili su samo Evropljani, uz "narandžaste" Austrijanci, Italijani i Nemci. I upravo je pobeda u Kordobi nad Austrijom od 5:1, uz startni remi Italijana i Nemaca lansirala Holandiju.

Posle toga je sve bilo lakše, mada su reprizi finala od pre četiri godine, Holanđani gubili od Nemaca dva puta, Rene Var de Kerkof se probio kroz kazneni prostor i savladao te večeri u Kordobi nesigurnog Sepa Majera. Protiv Italijana su Holanđani opet gubili, kada je Erni Brands ne samo postigao autogol već i povredio sopstvenog golmana Šijversa. Iskupio se izjednačenjem kada je desnom, slabijom nogom, u trenutku inspiracije savladao Zofa. To je izvuklo tepih ispod nogu "Azura", a Ari Han je u svom stilu bombom odveo Holandiju u finale. Italijani su se ljutili na sudiju, Bearcot je izjavljivao da su njegovi igrači zastrašivani, da je Han zbog starta nad Zakarelijem trebalo da bude isključen, ali španski sudija Anhel Martinez se nije oglasio.

Svi znate kako je Argentina u nameštenom meču protiv Perua, na gol razliku prošla ispred Brazila, pa je sve bilo spremno za veliko finale. Argentinska odbrana je bila mnogo slabija od napada, ostaće zauvek pitanje šta bi se desilo da je Krojf bio na terenu.

Ako je suditi po rečima njegovih saigrača, ništa. Oni tvrde da su bili zastrašivani još u svlačionicama, da im je policija otvoreno govorila da neće živi napustiti stadion ako ne izgube. Neskens je pričao da su im redari pokazivali gestikulacijom da će raditi noževi na grlu, ali da li je sve to bilo ozbiljno?

Sudija Gonela nije pripadao finalu. Nije imao autoritet, u meču je napravljeno 50-tak faulova, propustio je da podeli jedno pet žutih kartona Argentincima, samo Galjego je dva puta hvatao uz nameru loptu rukom. Holandska odbrana je dopustila previše, Argentina je bez obzira na sve, odigrala dobru utakmicu, možda i na maksimumu mogućnosti. Kempes im je doneo vođstvo, ali se zaboravlja drugo poluvreme u kome je često kritikovani golman Ubaldo Filjol bio junak i spasavao domaćina. Ipak, ni on nije mogao da spreči neizbežno izjednačenje, Naninga visoki napadač je ubačen u finišu i to se isplatilo. Drugi ili treći centaršut, Tarantino je gadno pogrešio, loše procenio let lopte, pa se centarfor Rode koji je pre toga odigrao jedan meč u karijeri za reprezentaciju poklonio i doneo produžetak. Kada je Rezenbrink pogodio stativu u poslednjem minutu, navijači Holandije su znali, opet neće osvojiti "Boginju".

I upravo je tako i bilo, iako se očekivalo da fizički spremniji Holanđani dominiraju, Argentinci su bili kao u transu. Kempes je golovima i asistencijom Bertoniju izazvao bukvalno zemljotres u tom delu Južne Amerike.

Ostaće jasno mnogo pitanja, ali, treba biti pošten, uz sve, Argentina je te večeri bila bolja od Holanđana, šta su razlozi, ostaće tajna. Poraženi su, kako rekosmo pričali da im je bilo jedino bitno da napuste stadion živi, pobednici da su to opravdanja.

Kempes je postao heroj nacije, ali i nevoljno poster užasne hunte i diktatora generala Videle. Ali, sve to kao i obično ide na račun FIFA koja je i posle vojnog udara ostala pri tome da Argentina organizuje Mundijal. Pričalo se da su dužni ovoj zemlji, za činjenicu da im je 1970. Oduzeto domaćinstvo zbog velike ekonomske krize i da su uskočili Meksikanci. Bilo kako bilo, rana je ostala, mada u sećanjima Holanđana, svakako ne duboka kao poraz od komšija Nemaca četiri godine ranije.

Kad već pominjemo taj Mundijal iz 1974. da podsetimo, to je bio prvi na kome su se timovi sastali, ali razbarušena, nedisciplinovana Argentina, prepoznata u svetu kao tim divljaka i grubijana, je izgubila sa 4:0. Osvetiće se četiri godine kasnije.

"Lale" su čekale 20 godina da se ponovo suoče sa Argentinom nakon izgubljenog finala, dvadeset godina kasnije ugrabili su priliku, o tome govori naša sledeća priča...

Najrealnije je da večerašnje četvrtfinale Mundijala između Holandije i Argentine ode u produžetke, a AdmiralBet nudi kvotu 3.15 na ovakav epilog.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke