Danska na Mundijalima – „Slučajno“ osvojili EURO, ni blizu svetske titule

Autor: Lazar Nikolić
sreda 16.11.2022.
12:30
Izvor: Sportske.net

Skandinavci najdalje stigli do četvrtfinala.

Povezane vesti

Kada se zajedno pomenu reči Danska i fudbal asocijacija je samo jedna i za nas veoma bolna – EURO 1992. godine. Danci nisu trebali ni da se takmiče u susednoj Švedskoj, zauzeli su drugu poziciju u kvalifikacionoj grupi iza selekcije Jugoslavije, ali su zbog sankcija prema našoj bivšoj državi, u kojoj je vladalo ratno stanje, dobili naknadni poziv. Direktno sa odmora sakupili su se danski fudbaleri i otišli na takmičenje koje će im promeniti živote.

Ekipa koju je sa klupe predvodio selektor Ričard Meler Nilsen u grupi je izbacila dve velesile Englesku i Francusku i zajedno sa domaćinom Švedskom plasirala se u polufinale, tamo je čekala Holandija. Viđena je velika drama, posle 120 minuta igre bilo je 2:2, a odbranjen penal Petera Šmajhela Marku Van Bastenu odveo je totalnog autsajdera u veliko finale. Meč za trofej igrao se u Geteborgu, a uloga favorita bila je na strani Nemačke, ali su Danci golovima Džona Jensena i Kima Vilforta ispsiali, uz Grke 2004, najneverovatniju priču šampionata „Starog kontinenta“ ikada i kući se vratili sa peharom u rukama.

Ipak, polufinalista sa prošlog Evropskog prvenstva nije imao bajkovitu istoriju na Mundijalima.

Danska reprezentacija koja je prve dve utakmice odigrala u Londonu oktobra 1908. godine protiv Francuza i ostvarila rekordne pobede od 9:0 i 17:1 nije videla Mundijal sve do Meksika 1986. godine.

Tu selekciju predvodio je kapiten Morten Olsen koji će kasnije postati „nezamemljivi“ selektor Danaca i biti vođa takozvanog „Olsenovog ganga“ u prvih 15 godina 21. veka. 

Danci su imali sreću da pobede na svojoj premijernoj mundijalskoj utakmici. Protivnik je bila Škotska predvođena legendarnim Aleksom Fergusonom, a pogodak Prebena Elkjera napravio razliku. Centarfor Elkjer blistao je u Meksiku, postigao het-trik u drugom kolu grupne faze kada su Danci ostvarili najubedljiviju pobedu u istoriji svojih učešća na Mundijalu i sa 6:1 deklasirali Urugvaj. Debitant je nastavio svoj san i u poslednjem meču u grupi trijumfovao nad Zapadnom Nemačkom 2:0 za maksimalnih 9 bodova u grupi.

Porasle su ambicije Dancima tada, sa nestrpljenjem su čekali duel osmine finala sa Španijom, ali ih je dočekala „petarda“ i četiri komada Emilija Butragenja za „spuštanje na zemlju“ i povratak kući.

Danci su se na Mundijal vratili 1998. godine, a zanimljivo da prvak Evrope iz 1992. godine nije igrao na Mundijalu dve godine kasnije, ista sudbina zadesila je i Italijane ovog puta.

Na Mundijalu u Francuskoj Danci su imali sjajan tim, na klupi je bio Bo Johanson, a na terenu braća Mihael i Brajan Laudrup, Martin Jorgensen, Tomas Helveg, dok je mrežu čuvao jedan od najboljih golmana na planeti u to vreme Junajtedov Peter Šmajhel.

Danska se kao drugoplasirana u grupi u kojoj su pored nje bili domaćin Francuska, Južna Afrika i Saudijska Arabija plasirala u osminu finala. Tamo ih je čekala zahuktala Nigerija predvođena Borom Milutiovičem i sjajnim Džej-Džej Okočom. Međutim, inspirisani Danci su bili prejaki, slavili sa ubedljivih 4:1 i stigli do četvrtfinala sa Brazilom.

Utakmica Danska – Brazil odigrana u Nantu verovatno je i najbolja na Mundijalu 1998. godine. U meču izuzetnog tempa viđeno je mnogo šansi i golova. Nažalost po Dance, tri u njihovoj mreži, dok je brazilski golman Tafarel dva puta vadio loptu iz mreže. Poveli su Skandinavci već posle dva minuta golom Jorgensena, ali su Bebeto i Rivaldo okrenuli rezultat nakon samo 25 minuta. Brajan Laudrup vratio je egal početkom drugog dela, ali je Rivaldo svojim drugim pogotkom na isteku sat vremena igre srušio snove Dancima da posle „evropskog“, mogu da naprave i „svetsko“ čudo.



Nikada više Danci nisu stigli do osam najboljih. Četiri godine kasnije u Japanu i Južnoj Koreji ponovo su bili sjajni u grupi. Završili kao prvi ispred Senegala, Urugvaja i aktuelnog prvaka sveta Francuske, koja nije postigla ni gol na turniru. Delovao je tim selektora Mortena Olsena sjajno, dobio nadimak „Oslonov gang“ inspirisan popularnom filmskom trilogijom nastalom u Danskoj u kojoj je glavni junak genijalni kriminalac Egon Olsen. Međutim, u osmini finala Danci nisu našli način da „prevare“ razigranu Englesku koja je sa tri pogotka u prvom poluvremenu završila posao.

Propustili su Danci Nemačku 2006. da bi se vratili četiri godine kasnije u Južnoj Africi i jedini put u istoriji Mundijala ostali „zaglavljeni“ u grupi. Posle poraza od Holandije i pobede nad Kamerunom odlučujući meč za plasman u nokaut fazi Danci su igrali protiv Japana. Delovalo je da će ekipa predvođena štoperom Liverpula Danijelom Agerom, njegovim novim saigračem Kristijanom Poulsenom i novom napadačkom „senzacijom“ iz Arsenala Niklasom Bentnerom izaći na kraj sa „samurajima“, ali se to nije desilo. Japanci su golovima Honde, Enda i Okazakija očitali lekciju Olesnovom timu i poslali ga kući.

U Brazilu 2014. Danske nije bilo, ali jeste na poslednjem planetarnom šampionatu u Rusiji. U grupi sa Francuskom, Australijom i Peruom, Danci su ostali neporaženi, a za nokaut fazu bila im je dovoljna jedna pobeda, ona od 1:0 u prvom kolu protiv Perua golom Jusufa Poulsena. U osmini finala viđena je ogromna drama i penal-rulet protiv Hrvata. Oba pogotka na meču viđena su u prva četiri minuta. Danci su poveli pre isteka prvih 60 sekundi golom Matijasa Jorgensena, ali je ubrzo izjednačio Mario Mandžukić. Rezultat se nije menjao narednih 116 minuta, pa je pitanje četvrtfinaliste odlučeno penalima. Golman Hrvata Danijel Subašić „začarao“ je mrežu, za Dansku su udarce sa „bele tačke“ promašili Kristijan Eriksen, Lase Šene i Nikolaj Jorgensen, a Hrvatska nastavila svoj put do finala Mundijala.


Danci će novu priliku da ponove ili poboljšaju najveći uspeh u istoriji Mundijala, četvrtfinale iz 1998. imati na predstojećem planetarnom šampionatu u Kataru. Polufinalisti sa prethodnog EURO-a ponovo će u grupnoj fazi igati protiv Francuske i Australije, a tu je i Tunis. Plasman u drugi krug deluje kao „sigurica“, a ekipa koju predvodi inspirativni kapiten Kristijan Eriksen može „svašta“.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke