Kamerun na Mundijalima - Rože Mila i italijanski ples koji je zaludeo svet
Ova selekcija je afrički rekorder po broju nastupa na šampionatima sveta.

Povezane vesti
Istorija - "Mesijevo" finale zauzelo mesto odmah uz "Peleovog"!
Tri najbolje fudbalske nacije na svetu u poslednje 24 godine -Francuska, Nemačka i Hrvatska!
Kao u Montevideu - "Gaučosi" opet u finalu, samo su Nemci igrali za "Boginju" više puta!
Hrvati su u Rusiji pobedili 3:0, ni ne čudi kada vidite sastav Argentine...
Prva asocijacija na Kamerun je Mundijal u Italiji 1990. godine i senzacionalni nastup ove afričke reprezentacije, koja je tada igrala na krilima sjajnog Rožea Mile i srušila na startu aktuelnog prvaka sveta Maradoninu Argentinu sa 1:0, golom golom Bijika, potom i Rumuniju sa 2:1, uz dva gola Mile, pa je poraz od Sovjetskog Saveza od čak 4:0 nije sprečio da sa prvog mesta u grupi ode u nokaut fazu.
A onda u osmini finala pada i Kolumbija, koju su predvodili Karlos Valderama, Rene Igita i Fredi Rinkon. Igrali su se produžeci, bilo je 2:1, a Mila je ponovo dao dva gola. Rože Mila je na ovom šampionatu imao 38 godina! Ples Mile nakon što je matirao čuvenog Igitu, kada je kod drugog gola iskoristio smušenu reakciju kolumbijskog golmana kome se o glavu obila ljubav prema igranju na 30-40 metara od svoje mreže i pokušaji driblanja protivnika, ušao je u istoriju fubala, a Kamerun je ušao u četvrtfinale.

"Neukrotivi lavovi" su u Italiji zaustavljeni u tom četvrtfinalu, izbacila ih je Engleska. Bilo je 3:2 posle produžetaka, uz dva penala koja je realizovao Gari Lineker. Plasman među osam najboljih je ujedno i najveći uspeh nacionalnog tima na Mundijalima. Pre i posle toga Kamerun nije uspevao da izađe iz grupe.
Kamerun je prva ekipa iz Afrike koja je dogurala do četvrtfinala Svetskog prvenstva. Posle njega su to ponovili Senegal 2002. i Gana 2010. godine. Do polufinala niko nikad nije dobacio.
Mundijal u Kataru biće osmo pojavljivanje Kamerunaca na šampionatima sveta, što je afrički rekord, a njihov prvi nastup bio je 1982. godine u Španiji, kada nisu prošli grupu, iako nisu doživeli poraz. Odigrali su 1:1 sa budućim šampionom Italijom, a 0:0 sa Peruom i Poljskom.
Kamerun se kvalifikovao i na Svetsko prvenstvo 1994. održanom u Sjedinjenim Američkim Državama, bio je u grupi sa Švedskom, Brazilom i Rusijom. U prvoj utakmici je remizirao je 2:2 sa Švedskom, ali u naredne dve je izgubio od Brazila (3:0) i Rusije (6:1), pa je eliminisan. Na kraju tog šampionata se ispostavilo da je ovo bila istorijska grupa. Brazil je bio prvak, Švedska osvojila treće mesto, a Rus Oleg Salenko je podelio "Zlatnu kopačku" sa Bugarinom Hristom Stoičkovom. Salenko je pet od svojih šest golova u Americi dao Kamerunu. I za kraj, neuništivi Rože Mila je dao gol Rusiji sa 42 pune godine, pa i dalje drži rekord kao najstariji strelac na nekom meču Svetskog prvenstva.
Na Mundijalu u Francuskoj 1998. Kamerun je svetu predstavio mladu nadu Samjuela Etoa i ništa više od toga. Remiji sa Austrijom i Čileom (oba puta 1:1), te poraz od Italije (0:3) bili su nedovoljni za osminu finala.
Kamerun je na Mundijal 2002. godine u Južnu Koreju i Japan došao naoružan velikim samopouzdanjem, jer je ranije te godine pobedio jaki Senegal u finalu Kupa afričkih Nacija. Ostaće upamćena i bura oko njihovih famoznih dresova bez rukava, koje su doneli na turnir, a FIFA ih zabranila, pa su morali da ispod njih nose crne majice sa rukavima. Zbog kazne i buke koja se digla oko jednodelnog dresa, kamerunski sponzor i proizvođač kontroverznog dresa, kompanija Puma podigla je tužbu na sudu zatraživši od FIFA novčanu naknadu od skoro dva miliona dolara. Kamerun je osvojio četiri boda u grupi, ali mu je osmina finala ipak izmakla. Na startu 1:1 sa Republikom Irskom, pa pobeda nad Saudijskom Arabijom sa 1:0 golom Etoa i onda poraz od Nemačke sa 2:0. Irci su bili bolji za jedan bod i otišli dalje, uz Nemce.

U Nemačku 2006. Kamerun se nije plasirao jer nije prošao strahovito tešku kvalifikacionu grupu sa Obalom Slonovače i Egiptom.
U Južnoj Africi 2010. godine puno očekivanja od šampionata na svom kontinentu, a na kraju debakl i tri poraza od Japana, Danske i Holandije.
Preslikana priča i četiri godine kasnije u Brazilu i porazi od Meksika, Brazila i Hrvatske.
Kamerun nije nastupao u Rusiji pre četiri godine, što znači da na mundijalski bod čeka pune dve decenije.
Pred turnir u Kataru se Kamerun vidi kao tim kojem se daju najmanje šanse da se kroz grupu G, u kojoj su i Brazil, Srbija i Švajcarska, domogne nokaut faze. Ali da je totalni autsajder - to bi bila pregruba konstatacija.
0 Komentara