Vodič kroz preostalih sedam grupa Mundobasketa, ko su favoriti, a ko potencijalna iznenađenja
Počinje Svetsko prvenstvo u košarci.
Povezane vesti
Svetsko prvenstvo u košarci, koje se igra u Indoneziji, Japanu i na Filipinima, počinje u danas i traje sve do 10. septembra.
Titulu brani Španija, nekoliko je ozbiljnih pretendenata da je skine sa trona, a na šampionatu će nastupiti 32 selekcije. Sistem takmičemnja se sledeći: Ekipe su u prvoj fazi podeljene u osam grupa sa po četiri, dalje će proći po dva najbolja tima iz svih grupa i formirati nove četiri grupe sa po četiri. U drugoj fazi se ukrštaju A i B grupa, C i D, E i F, te G i H. Po dve najbolje reprezentacije iz četiri grupe druge faze izboriće plasman u četvrtfinale.
Kao što je poznato, Srbija će u prvoj fazi igrati u grupi B u Manili, zajedno sa Portorikom, Kinom i Južnim Sudanom, a mi ćemo se ovde pozabaviti sa preostalih sedam grupa.
Grupa A je ta sa kojom će se ukrstiti grupa u kojoj je naš tim, a čine je Italija, Dominikanska republika, Filipini i Angola. Filipini će imati ogromnu podršku sa tribina i šansu da odu dalje, Angola je čist dekor ove grupe, ali sve osim prolaza Italije i Dominikane bilo bi prilično iznenađenje. Svaka reprezentacija iz ove grupe ima po nekog NBA igrača i baš iz tog razloga će i biti zanimljivo ispratiti mečeve A grupe. Najviše se očekuje od Italijana, ali ni Dominikanska republika jednom mega zvezdom ne sme da se potceni, pa ni Filipini sa još jednim ozbiljnim imenom. Glavni igrač Italije, koja je u prethodne dve godine nanela dva bolna poraza Srbiji, je Nikolo Meli iz Olimpije iz Milana, čovek sa višegodišnjim NBA iskustvom. Ne smemo izostaviti Fontekija iz Jute Džez, pa ni Polonaru, Pajolu i Spisua, koji je bio koban po Srbiju pre godinu dana, ali i veterana Datomea koji će završiti karijeru na ovom šampionatu. Dominikanska republika će na ovom šampionatu biti jača za NBA superstara, centra Minesote Karla Entonija Taunsa. On će doneti veliki kvalitet u ovaj tim, a podatak da su bez njega u kvalifikacijama izbacili Argentinu u gostima i vicešampiona sveta ostavili bez Mundobasketa, dovoljno govori o potencijalu ovog sastava. Filipini su domaćini ovog Svetskog šampionata, a svi znamo koliko se tamo voli košarka i cela Manila je vrlo uzbuđena što će njihovu selekciju predvoditi sjajni NBA skorer i čovek koji nosi dres Jute Džez Džordan Klarkson. Angola je predstavnik afričkog kontinenta, ima i tu određenog potencijala, ali ne za drugu fazu.
U grupi C nalaze se SAD, Grčka, Novi Zeland i Jordan. Amerikanci su ubedljivo prvi favoriti na Svetskom prvenstvu. Oni su na prošlom SP doživeli debakl, bili tek sedmi nakon dve vezane titule, pa će sada probati da je vrate u veoma zanimljivom sastavu. U njemu nema onih najvećih NBA zvezda, ali je pažljivo selektiran od strane Stiva Kera i zaista bi bilo iznenađenje ako ovaj tim ne osvoji zlato. Edvards, Haliburton, Branson, Ingram, Bridžis… Kroz istoriju Amerikanci su turnire osvajali napadom, često bi kroz turnir prosečno beleži 100 i više poena, možda tako bude i ove godine, ali postoji određena šansa da se stvari okrenu i da odbrana bude ključ. Ovaj tim SAD ima strašan defanzivni potencijal, jedan od najboljih u novijoj istoriji. Bridžis, Hart, Džekson junior, Kesler, pa i Edvards, Branson, Portis, Džonson, Ingram… svi dugački, pokretni, agilni. Amerika bi mogla da lomi timove sjajnom odbranom i pritiskom na loptu. Naravno, niko ne spori napadački potencijal ovog tima, i on je ogroman, ali utisak je da su lepo izbalansirani i da su iz Saveza SAD lepo pogodili sa pozivima.
Grci nemaju Janisa Adetokumba, pa ih samim tim mnogi ne vide u završnici turnira. Pored Janisa, nema Kostasa Slukasa i Nika Kalatesa, te ovaj tim stvarno jeste osakaćen i ne spada u red prvih favorita, ali i pored toga je sastavljen od prekaljenih košarkaša, koji predvođeni Dimitrisom Itudisom moraju u drugi krug, a posle će im već trebati i dosta sreće i umeća da bi došli do četvrtfinala. Jordan drugi put zaredom, a treći put u istoriji, igra Svetsko prvenstvo što je samo po sebi uspeh za ekipu Vesama Al-Sousa. O šansama da ovaj tim prođe dalje nije realno pričati. Novi Zeland je daleko od one reprezentacije koja je 2002. godine namučila Jugoslaviju u polufinalu i na kraju završila kao četvrta najbolja selekcija na svetu. Novozelađani imaju košarkašku tradiciju, ali je utisak da su na ovaj Mundobasket poslali nikada slabiji sastav, koji je selektirao famozni Pero Kamerun. Čini se premalo da bi se ugrozili Grci, koji su ovde „zacementirani“ na drugom mestu u nekim projekcijama.
U grupi D nalaze se Litvanija, Crna Gora, Meksiko i Egipat. Litvanija je oslabljena, ali je jasan favorit da bude prva i da se kasnije u drugoj grupi sa Grčkom bori za plasman u četvrtfinale, dok sve tri ostale ekipe imaju računicu kako da dođu do druge faze, ali Crnogorci svakako odsakču kvalitetom. Litvanija predugo čeka na neki uspeh na šampionatu sveta. Poslednju medalju uzela je 2010, kada je bila treća, a sada će teško do završnice. Selektor Kazis Maksivitis neće moći da računa na povređenog Sabonisa, ali tu su Valančijunas i Moteijunas. Nije ova Litvanija bez kvaliteta, ima igrače puput Jokubaitisa, Brazdeikisa i Kuzminskasa. Mogu Litvanci da naude svakom, ali nisu ni za baš neka velika dela. Po kvalitetu Crna Gora je minimum druga u ovoj grupi, dok ne bi bilo iznenađenje ako naudi i Litvaniji. Tu je NBA zvezda Nikola Vučević, koji je imao dobru sezonu u Čikago Bulsima, kvalitete Bojana Dubljevića svi dobro poznaju, tu su i novi igrač Zvezde Marko Simonović, doskorašnji igrač Zvezde Nikola Ivanović, Nemanja Mihailović, kao i Kendrik Peri, koji svojim iskustvom može da bude opasnost po svaki tim. Zanimljiv ekipa. Gotovo da svi košarkaši Egipta dolaze iz domaćeg šampionata, Meksikanci mogu da budu opasni, ali Litvanija i Crna Gora bi morali da ovde idu dalje.
Grupa E je jedna od najzahtevnijih, a čine je Japan, Australija, Nemačka i Finska. Sastav Australije je snažan, devetorica igrača su iz NBA lige, ovaj tim je definitivno kandidat za jednu od medalja, a u sastavu će biti i prošlosezonski igrač Partizana Dante Egzum, te nekadašnji član Crvene zvezde Duop Rit. Naravno, ovo je i dalje repreznetacija Milsa i Inglsa, ali i Gidi iz Oklahome bi trebalo da bude taj koji će donositi prevagu na terenu. Ništa manje nije kvalitetna ni Nemačka, koja je prošle godine igrala sjajnu košarku na Evrobasketu i osvojila bronzu. Nemačka ima strašnu ekipu, dobro popunjenu na svim pozicijama i nećemo preterati kada kažemo da ih očekujemo među četiri najbolje reprezentacije na šampionatu. Dugo su na okupu, odlično su vođeni i imaju nekoliko vrhunskih košarkaša, počev od Franca Vagnera i Denisa Šrudera, pa sve do Danijela Tajsa, Morica Vagnera i drugih. Nemci mogu da se nadmeću sa svima, a usudićemo se da kažemo i sa Amerikancima, protiv kojih su nedavno u pripremnom meču 30 minuta bili u prednosti, ali su na kraju izgubili. Da nije u grupi sa Nemačkom i Australijom, Finska bi se bez sumnje našla u drugoj fazi i borila bi se za četvrtfinale, ali činjenica je da će biti u podređenom položaju protiv pomenutih selekcija. Neće biti autsajderi, ali su realno slabiji na papiru. Predvodi ih sjajni NBA as Lauri Markanen, bili su blizu da izbace Španiju i plasiraju se u polufinale šampionata Evrope pre godinu dana, a ako ih Nemci i Australijanci potcene, neće se dobro provesti. Japanci nažalost turnir dočekuju bez najveće zvezde i najboljeg košarkaša Ruija Hačimure. Košarkaš LA Lejkersa propušta Svetsko prvenstvo i bez njega ovaj je ovaj tim puno slabiji. U njegovom odsustvu, glavni igrač Japana biće košarkaš Finiks Sansa Juta Vatanabe. Krilni košarkaš je izrastao i veoma solidnog NBA igrača i biće alfa i omega ovog tima. Japan nema snagu da bude na jednom od prva dva mesta u ovoj grupi.
U grupi F će igrati košarkaši Slovenije, Gruzije, Zelenortskih Ostrva i Venecuele. Slovenci su u padu, nema više Gorana Dragića, Čančar je povređen, Blažič i Prepelič su ostarili… Ali tu je možda i najveća zvezda Mundobasketa Luka Dončić i kada on igra sve je moguće. Slovenija je u ovoj grupi izraziti favorit, ali će već u drugoj fazi imati problem protiv Nemačke i Australije, ako tamo ne bude iznenađenja. Sloveniju će biti zanimljivo pratiti i zbog Majka Tobija, novog centra Crvene zvezde. U ovoj grupi reprezentacija Gruzije vrlo verovatno može da iskoči iz drugog plana i da pomrsi račune Slovencima u borbi za prvo mesto. Lider reprezentacije biće krilni centar Virtusa Tornike Šengelija, a odmah do njega je i član Indijana Pejsersa Goga Bitadze. Na spisku je i krilni košarkaš San Antonija Sandro Mamukelašvili. U odnosu na jaku centarsku liniju, spoljnom ne mogu baš da se pohvale, ali će glavnu reč na bekovskom položaju voditi Tod Mekfaden, naturalizovani Amerikanac. Venecuela je iskusna i prekaljena ekipa, nema zvučnih imena, ali nemojte se začuditi ako napravi velike probleme Sloveniji ili Gruziji. Egzotična Zelenortska Ostrva su predvođena centrom Reala Edijem Tavaresom, ali teško je očekivati da najdominantnija „petica“ Evrolige može sam da iznese jedno ovakvo takmičenje.
U grupi G su Španija, Iran, Obala Slonovače i Brazil. Španci brane titulu, nisu u prvom redu favorita, ali nisu bili ni pre godinu dana pa su osvojili Evropsko prvenstvo. Braća Ernangomez su glavna snaga ovog tima, ti je i sjajni Abrines, a iskustvo Ljulja i Rudija Fernandeza će sigurno presuditi u nekim neizvesnim završnicama. Imaju pobednički menatalitet i njih neće biti lakio slomiti. Nemaju baš na koga da se oslone na poziciji plejmejkera, pošto ih je „odjavio“ Lorenco Braun, dok selektor Skariolo neće moći da računa na Rikija Rubija zbog mentalnih problema. „Furija“ ima podijum na osam od poslednjih deset FIBA takmičenja što je rezultat za poštovanje i prava su košarkaška sila. Grupna faza im je jako važna jer se posle ukrštaju sa grupom H, koja je takozvana „grupa smrti“. Brazil bi ovde morao da bude „broj 2“. Tu su sjajni Kaboklo, iskusni Marselinjo Uertas, novi igrač Zvezde Jago, kao i košarkaš Nju Orleans Pelikansa Didi Luzada. Obala Slonovače i Iran nemaju kvalitet da igraju protiv dva favorita.
Kanada, Francuska, Letonija i Liban će igrati u grupi H i veliko je pitanje bilo nakon žreba koje dve reprezentacije će izboriti plasman u narednu fazu takmičenja. Ipak, nakon povrede glavnog igrača Letonije Kristapsa Porziginsa, deluje da su Francuzi i Kanađani favoriti. Kasnije će se ova grupa ukrstiti sa Špancima i jasno je da jedna super-kvalitetna ekipa neće videti ni četvrtfinale. Francuska nas je navikla na dobre rezultate i na same završnice velikih turnira u poslednje vreme. Kada neko u ekipi ima Gobera, Furnijea, Batuma, De Koloa, Lesora, Fala, Jabuselea i ostale, mora biti kandidat da ode do samog kraja. Francuska ima sve što je potrebno za taj rezultat, ali videćemo kako će odgovoriti izazovu.
Znalo se da Kanada raspolaže neverovatnim kvalitetom, da ima nekoliko NBA zvezda i odličnih igrača koji karijere grade u Evropi, ali raniji selektori na prethodinim velikim takmičenjima nisu uspevali da ih sve odjednom privole da zaigraju za nacionalni tim, pa su ozbiljni rezultati izostali. Sada neće imati Denverovog Džamala Mareja, ali i pored toga su brutalno jaki. Tu je igrač Oklahome, koji je prošle sezone dugo bio najbolji strelac NBA lige i MVP kandidat, Šej Gildžes-Aleksander, a treba obratiti pažnju i na Ar Džeja Bereta iz Njujork Niksa, Dilona Bruksa iz Hjustona, Lua Dorta iz Oklahome, Dvajta Pauela iz Dalasa... Ako im selektor Fernandez suzbije sujete i jasno rasporedi uloge u ekipi, to bi onda bila selekcija spremna da napadne medalju, pa zašto da ne i onu najsjajniju. Letonija će biti opasna sa Davisom Bertansom i ostalima, ali nije realno da nadvisi dva favorita. Liban ovde nema nikakve šanse.
0 Komentara