Amerika u foto-finišu pretekla Kinu - SAD najbolja sportska nacija, košarkašice najdominantnije!

17:30

Takmičenja na Olimpijskim igrama su završena.

EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN  ID: 12440654
EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN ID: 12440654

Ženska košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država osvojila je zlato na Olimpijskim igrama u Parizu.

Amerikanke do neverovatnog osmog uzastopnog najsjajnijeg odličja došle posle dramatičnog finala u kojem su savladale domaćina Francusku rezultatom 67:66.

Time su završena sva takmičenja na Olimpijskim igrama, a Sjedinjene Američke Države postale najuspešnija nacija u Parizu.

Sve je zavisilo od finala ženskog košarkaškog turnira. Americi je bilo neophodono zlato kako bi 40. najsjajnijom medaljom pretekla Kinu, koja ima istovetan broj zlata, ali drastično manje medalja ukupno.

Sjedinjene Američke Države osvojile su na ovim Igrama ukupno 126 medalja. Od toga 40 zlatnih, 44 srebrne i 42 bronzane, dok je Kina na drugoj poziciji sa 91 medaljom. U Kinu idu 40 zlata, 27 srebra i 24 bronze.

Ostali su daleko iza Amerike i Kine. Na trećoj poziciji je Japana sa 45 medalja, od kojih su 20 zlatne.

Australija je četvrta iako ima ukupno 53 odličja, ali dva zlata manje od Japanaca. Treća po broju osvojenih medalja je domaćin Francuska kojoj 64 odličja nisu bila dovoljna za više od pete poziciji na listi, jer su "trkolori" osvojili "svega" 16 zlatnih medalja.

Srbija je 27. sa pet medalja, od kojih su tri zlatne.

Konačnu tabelu osvojenih medalja pogledajte OVDE.